122 نماینده مجلس آمریکا خواهان محکومیت تروریسم دولتی ایران شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

122 نماینده مجلس نمایندگان ایالات‌متحده آمریکا با امضای طرحی از جو بایدن رئیس‌جمهوری این کشور خواستند که «تروریسم دولتی» که ایران در دستور کار قرار داده، را محکوم کند.

این طرح که تام مکلینتوک آن را منتشر کرد، خواستار همکاری با اروپا برای مقابله با اقدامات شرورانه ایران شد. مقصود از اقدامات شرورانه در این طرح هسته تروریستی ایران در اروپا به رهبری اسدالله اسدی دیپلمات ایران در اتریش که به 20 سال زندان محکوم شد، است.

نمایندگان مجلس آمریکا خواستار جلوگیری از سوء استفاده ایران از مصونیت سیاسی دیپلمات‌هایش برای انجام عملیات تروریستی شدند.

در این طرح همچنین پیشنهاد شد که دولت جدید آمریکا با سابقه [طولانی] ایران در زمینه نقض حقوق بشر و سرکوب خونین اعتراضات نوامبر 2019 و همچنین اقدام سپاه پاسداران شلیک دو موشک به هواپیمای مسافربری اوکراینی و سرنگونی آن، برخورد کند.

در همین راستا کاخ سفید روز پنج‌شنبه 11 فوریه 2021 تأکید کرد که به ایران اجازه نخواهد داد به تسلیحات اتمی دست یابد و این کشور باید به همه تعهدات مندرج در توافق هسته‌ای برجام متعهد باشد.

جو بایدن رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا روز یکشنبه 7 فوریه 2021 اعلام کرد تا زمانی که ایران به تعهدات هسته‌ای‌اش پای‌بند نباشد، به تحریم‌ها علیه این کشور پایان نخواهد داد.

او گفت که واشینگتن تحریم‌ها را برنمی‌دارد تا ایران را به آمدن پای میز مذاکره مجبور کند. او تأکید کرد که آمریکا خواستار پایان یافتن نقض توافق هسته‌ای از سوی ایران، پیش از بازگشت به مذاکرات است.

بایدن گفت که ایران باید قبل از آغاز گفتگوها غنی‌سازی اورانیوم را متوقف کند. او در گفت‌وگویی که روز یکشنبه از شبکه سی‌بی‌اس پخش شد، در پاسخ به سؤالی دربارهٔ احتمال برداشته شدن تحریم‌ها برای قانع کردن تهران به بازگشت با مذاکرات گفت: «هرگز».

او در واکنش به سؤال مجری دربارهٔ اینکه «آیا ایرانی‌ها باید در ابتدا غنی‌سازی را متوقف کنند» با تکان دادن سر گفت بلی.

در سال 2015 و پس از مذاکرات طولانی میان ایران و کشورهای 5+1 دو طرف در هتل کوبورگ پایتخت اتریش به توافقی دست یافتند که روند دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای را به تعویق می‌انداخت و در مقابل برخی تحریم‌ها وضع شده علیه تهران هم معلق شد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا که در کارزار انتخاباتی خود وعده داده بود از این توافق خارج شود، پس از روی کار آمدن آن را بدترین توافق تاریخ خواند و در سال 2018 از برجام خارج شده و دستور از سرگیری همه تحریم‌ها علیه ایران را صادر کرد. در سوی مقابل ایران هم تعهدات برجامی خود را در چند مرحله کاهش داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم