هشدار بایدن به آمریکایی‌ها: چین سهم ما را خواهد بلعید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا در جریان طرح پیشنهاد خود برای ترغیب کنگره به تصویب بسته بهبود اقتصادی، هشدار داد که چین در زمینه حمل‌ونقل در حال پیشرفت است که ممکن است باعث شود آمریکا در زمینه زیرساخت، شکست بخورد.

بایدن تأکید کرد: «اگر ما اقدامی نکنیم، آنها (چینی‌ها) سهم ما را خواهند بلعید. آنها ابتکار عمل‌های اساسی جدیدی در زمینه راه‌آهن دارند»

به نوشته وال‌استریت ژورنال او افزود که چین «به سرعت در فناوری خودروهای برقی، پیشرفت می‌کند.»

بایدن شامگاه چهارشنبه گذشته با شی جین پینگ رئیس‌جمهوری چین در تماسی که دو ساعت به طول انجامید، صحبت کرد. به گفته کاخ سفید، این دو رهبر که برای اولین بار از زمان آغاز به کار بایدن صحبت کردند، در مورد مسائل مختلفی از جمله حقوق بشر، تجارت و امنیت به تبادل نظر پرداختند.

جین ساکی دبیر مطبوعاتی کاخ سفید پنج‌‍شنبه 11 فوریه گفت که بایدن از تهدید رقابتی چین آگاه است. او افزود: «فکر می‌کنم دیدگاه رئیس‌جمهوری این است که ما با چین در رقابت هستیم و او در مورد عمق این چالش برخوردی کاملاً شفاف دارد.»

بایدن و دستیاران ارشد او منتظر بسته قانونی دوم با محوریت بهبود اقتصادی در ایالات متحده هستند و امیدوارند که کنگره در ماه‌های آینده، آن را تصویب کند. به گفته مقامات کاخ سفید، این بسته شامل یک اقدام زیربنایی است.

رئیس‌جمهوری پنج‌شنبه 11 فوریه در دیدار با چهار سناتور، موضوع زیرساخت‌ها را مطرح ساخت. این سناتورها عبارت بودند از: سناتور تام کاربر، رئیس کمیسیون محیط زیست و امور عمومی، بن کاردین رئیس کمیسیون مشاغل کوچک و کارآفرینی، سناتور شلی مور کاپیتو ارشدترین عضو جمهوریخواه کمیسیون محیط زیست و امور عمومی و سناتور جمهوری‌خواه جیم آینهوف.

بایدن در این جلسه گفت: «کارهای زیادی وجود دارد که باید انجام دهیم.»

این در حالی بود که ساکی از بیان مبلغی که بایدن امیدوار است برای بسته زیرساختی هزینه کند، خودداری کرد.

به گفته مقامات کاخ سفید، بایدن قصد دارد در هفته‌های آینده رسماً برنامه بهبود اقتصادی خود را آغاز کند که شامل ایجاد فرصت‌های شغلی، زیرساخت‌ها و سایر موارد خواهد شد.

بایدن در جریان مبارزات انتخاباتی خود، پیشنهاد کرد که 2 تریلیون دلار در طول 4 سال برای بهبود زیرساخت‌ها، ایجاد فرصت‌های شغلی در بخش انرژی‌های تجدید پذیر و مقابله با تغییرات اقلیمی هزینه شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید