لاوروف در صورت اعمال تحریم‌های اروپا علیه روسیه تهدید به قطع روابط کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه، جمعه 12 فوریه در بخش‌هایی از مصاحبه منتشر شده در تارنمای وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که مسکو آماده است، اگر تحریم‌های اقتصادی دردناک بر روسیه تحمیل شود، روابط خود را با اتحادیه اروپا قطع کند.

در پی این موضع‌گیری، کرملین اظهار داشت که «رسانه‌ها، اظهارات لاوروف را بد تفسیر کردند. ما نمی‌خواهیم روابط خود را با اروپا قطع کنیم.»

مناسبات روسیه و غرب به دلیل زندانی‌شدن الکسی ناوالنی، مخالف سرشناس روسی، با فشارهای جدیدی روبرو است که بروز بحث در مورد تحریم‌های احتمالی جدید را موجب شده ‌است.

سه دیپلمات اروپایی پنج‌شنبه 11 فوریه به رویترز گفتند که اتحادیه اروپا احتمالاً در این ماه، ممنوعیت سفر و مسدود کردن دارایی‌های متحدان ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه را اعمال خواهد کرد که در پی ابراز تمایل فرانسه و آلمان به ادامه این اقدامات بود.

افزایش فشار تحریم‌ها از آنجایی بود که مسکو هفته گذشته با اخراج دیپلمات‌های آلمان، لهستان و سوئد بدون اطلاع به جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که در حال بازدید از مسکو بود، خشم کشورهای اروپایی را افزایش داد و پاریس و برلین اکنون تأکید دارند که باید پاسخی به این اقدام داده شود.

لاوروف در مصاحبه‌ای که جمعه 12 فوریه به صورت کامل نشر خواهد شد، در مورد رویکرد مسکو برای قطع روابط با اتحادیه اروپا گفت: «ما با توجه به آمادگی خود عمل می‌کنیم. اگر دوباره شاهد اعمال تحریم‌ها در برخی از بخش‌ها باشیم که اقتصاد ما در بخش‌های بسیار حساس آن به خطر بیاندازد، واکنش نشان خواهیم داد.»

او افزود، «ما نمی‌خواهیم خود را از همزیستی جهانی جدا کنیم، اما باید برای آن آماده باشیم. اگر خواهان صلح هستید… برای جنگ آماده شوید.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید