جهش دوباره نرخ ارز، طلا و سکه در ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

نائب رئیس اتحادیه سکه و جواهر تهران اعلام کرد که بار دیگر نرخ ارز، طلا و سکه در این کشور جهش پیدا کرده است، هر قطعه سکه طلا حدودا 1100000 جهش یافته و هر گرم طلا 18 عیار نیز 60 هزار تومان افزایش پیدا کرد و دلار به عنوان شاخص قیمت ارزها در ایران از کانال 23000 تومان به کانال 25000 تومان صعود کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، جمعه 12 فوریه 2021 محمد کشتی‌آرای، افزایش قیمت اونس جهانی، افزایش نرخ ارز در داخل این کشور که خود سبب بزرگ‌تر شدن حباب سکه نیز شد، را عوامل تاثیرگذار در افزایش حدودا 1100000 تومانی هر قطعه سکه و 60 هزار تومانی هر گرم طلا 18 عیار دانست و گفت: «حباب سکه که تا 200 هزار تومان کاهش یافته بود، طی یک هفته اخیر دوباره رو به بزرگ شدن گذاشته و تا حدود 550000 تومان افزایش یافت».

به گفته او، سه عامل تاثیرگذار در صعودی شدن قیمت سکه و طلا در هفته‌ای که گذشت در این بازار مشهود بود؛ بدین صورت که قیمت جهانی طلا علی‌رغم اینکه در طول هفته نوسانات جزئی داشت اما به طور متوسط 24 تا 27 دلار نسبت به ابتدای هفته افزایش قیمت پیدا کردکه علت آن نیز به سبب تغییرات سیاسی بود که در آمریکا صورت گرفت و این تغییرات سبب نوسانات اونس جهانی و افزایش سهام شد.
کشتی‌آرای، بحث‌های سیاسی در داخل ایران را باعث تاثیرگذاری بر بازار داخلی و نرخ ارز دانست و اظهار کرد: «در حالیکه انتظار می‌رفت قیمت ارز کاهش پیدا کند اما دلار به عنوان شاخص قیمت ارزها در کشور از کانال 23000 تومان به کانال 25000 تومان صعود کرد. این صعود حدود 1100 تومانی قیمت دلار، سبب شد که قیمت سکه و طلا نیز سیر صعودی پیدا کند؛ طوری که هر قطعه سکه به طور متوسط 1100000 تومان، هر مثقال طلا حدود 350000 تومان و هر گرم طلای 18 عیار نیز 65 الی 70 هزار تومان در طول هفته اخیر افزایش قیمت داشته است.

به گفته او، افزایش قیمت سکه و طلا، سبب افزایش حباب سکه، در نتیجه افزایش تقاضا شد که همین افزایش تقاضا در سایه افزایش حباب، عامل سوم صعودی شدن قیمت‌ها بوده است و باعث شد حباب سکه که تا هفته گذشته تا 200000 هزار تومان کاهش یافته بود، مجدد بزرگ شده و این هفته حباب سکه تا حدود 550000 تومان افزایش یابد.

نائب رئیس اتحادیه سکه و جواهر تهران در ادامه اعلام کرد که قیمت دلار در بازار تا مرز حدود 25000 تومان هم گران شده است.

بر اساس برخی تحلیل‌ها، افزایش نااطمینانی‌های سیاسی پس از اظهارات اخیر رئیس‌جمهوری جدید آمریکا، محقق نشدن وعده‌هایی مثل بازگشت پول‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی، افزایش تقاضا و برگشت احتمالی اقتصاد به روزهای پس از کرونا هر کدام به نوعی این روزها در بازار ارز ایران تاثیر گذاشته است.

از نگاه برخی فعالان بازار سهام پس از اظهارات اخیر جو بایدن درباره تحریم‌های ایران امیدها برای رشد درآمدهای نفتی ایران از این محل کم شده اما این در حالی است که با افزایش قیمت نفت به بالای 60 دلار امکان تحقق بخشی از درآمدهای نفتی ایران در آینده از همین کانال گرانی نفت هم میسر است.

از سوی دیگر، رئیس کل بانک مرکزی ایران به تازگی ادعا کرده بود که در پنج ماهه اخیر درآمدهای نفتی ایران دو برابر شده است و حتی وی وعده دلار 20 هزار تومانی داده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم