.
.
.

وزیر خارجه آمریکا: هنگام حمله حوثی‌ها به سعودی دست بسته نخواهیم ماند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا پنج‌شنبه 11 فوریه 2021 گفت:« هنگام حمله حوثی‌ها به پادشاهی عربی سعودی دست بسته نخواهیم ماند».
به گزارش خبرگزاری‌ها وزیر خارجه آمریکا در حساب کاربری‌اش بر شبکه «توئیتر» نوشت:«سعودی شریک امنیتی مهمی است».

این در حالی است که در پی حمله تروریستی شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران با پهپاد بمب‌گذاری شده به فرودگاه أبها در پادشاهی عربی سعودی، آنتونی بلینکن وزیر خارجه ایالات متحده چهارشنبه در تماسی تلفنی با وزیر خارجه سعودی، شاهزاده فیصل بن فرحان، گفت‌وگو کرد.

در همین راستا نید پرایس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده خطاب به خبرنگاران گفت که ایالات متحده آمریکا مجددا بر تعهدهای خود مبنی بر کمک به پادشاه عربی سعودی برای تقویت توانمندی‌های دفاعی‌ آن تاکید می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا یادآور شد که «چنانچه رهبران حوثی گمان کنند که این دولت فشارها را کاهش خواهد داد، در اشتباه خواهند بود چرا که تحت فشارهای زیادی قرار خواهند گرفت».

او همچنین افزود که ایالات متحده آمریکا در روزهای آینده اظهارات بیشتری را درباره حملات پهپادی شبه‌نظامیان حوثی، تصریح خواهد کرد.

به دنبال آن وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که بلینکن با همتای سعودی‌اش تلاش‌های مشترک برای تقویت سامان‌های دفاعی سعودی را بررسی خواهد کرد.

از سویی جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا که در مقر وزارت دفاع، پنتاگون سخنرانی می‌کرد تاکید کرد که دولت او در کاربرد نیرو برای حمایت از ایالات متحده و هم‌پیمانان آن تردید نخواهد کرد.

از طرفی و تنها چند ساعت پس از حمله شبه‌نظامیان حوثی به فرودگاه بین‌المللی ابها با یک پهپاد بمب‌گذاری شده، وزارت خارجه آمریکا بر ایستادگی در کنار سعودی تاکید کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین در اظهاراتی به «العربیه» گفت:« در کنار هم‌پیمانان‌مان در پادشاهی عربی سعودی خواهیم ایستاد و گزینه‌هایی را برای تعامل با حوثی در دست داریم که از جمله آنها اعمال تحریم است».

شایان ذکر است که ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن چهارشنبه از حمله تروریستی شبه‌نظامیان حوثی علیه فرودگاه أبها خبر داد. ائتلاف همچنین تاکید کرد این حمله شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران موجب شده یک هواپیما در فرودگاه ابها دچار آتش‌سوزی شود.

ائتلاف ضمن اعلام به کنترل درآمدن آتش‌سوزی ایجاد شده در این هواپیما توضیح داد که پهپاد بمب‌گذاری شده‌ای که با‌ آن فرودگاه ابها هدف قرار گرفته شده نسخه‌ای از پهپاد ایرانی نوع «ابابیل تی» است

بیشترین بازدید موضوعات مهم