.
.
.

مفاد گزارشی اطلاعاتی: ایران برای حمله به نیروهای آمریکا در سوریه می‌کوشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دستگاه اطلاعات نظامی آمریکا هشدار داده‌است که ایران ممکن است به‌دنبال اجرای حملات محدود علیه نیروهای آمریکایی در شمال شرقی سوریه باشد و آنها را برای عقب‌نشینی، زیر فشار بگذارد.

در گزارش بازرس کل پنتاگون آمده ‌است که علیرغم کاهش تهدید داعش در سوریه، ایران اهداف دیگری را از جمله زیر فشار گذاشتن آمریکا برای خروج از این کشور، در اولویت قرار داده و همچنین ممکن است به دنبال ترغیب به اجرای محدود حملاتی علیه نیروهای آمریکایی باشد.

در بخش دیگری از همین گزارش آمده ‌است که ایران سعی به عضوگیری از میان سوری‌های شرق استان دیرالزور برای جمع‌آوری اطلاعات در مورد نیروهای ایالات متحده و ائتلاف در داخل سوریه کرده و چه‌بسا در راستای اجرای حملات نیابتی از سوی این نیروها بکوشد.

بر اساس این گزارش، ایران برای محافظت از مسیرهای لجستیکی خود، حضورش را در مناطقی که قبلاً زیر کنترل داعش در شرق سوریه بود، حفظ کرده ‌است.

این گزارش مربوط به نیروی ماموریت‌های مشترک در «عملیات اراده پولادین» آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا علیه داعش است.

این گزارش مربوط به بازه زمانی از ابتدای اکتبر تا 9 دسامبر سال 2020 بود که «روسیه در این سه ماه همچنان به حملات علیه (داعش) در سراسر سوریه ادامه می‌دهد تا از تلاش‌های رژیم سوریه برای مبارزه با تروریسم، پشتیبانی کند.»

در این سند آمده ‌است: «طبق مطالب (آژانس اطلاعات دفاعی) و علی‌رغم احتیاط مسئولان ایران در مورد تشدید تنش‌ها با ایالات متحده قبل از انتقال قدرت سیاسی در آمریکا، ایران ممکن است به توسعه برنامه‌های خود برای انجام عملیات علیه آمریکا از منطقه، از جمله سوریه ادامه دهد. (آژانس اطلاعات دفاعی) معتقد است که نیروهای طرفدار ایران چه بسا توانایی خود را برای حمله به منافع آمریکا و احزاب وفادار به واشینگتن در داخل سوریه حفظ کنند.

این آژانس خاطرنشان کرد که ایران سعی در عضوگیری از سوری‌های محلی برای جمع‌آوری اطلاعات مربوط به نیروهای آمریکایی و ائتلاف در داخل سوریه کرده و ممکن است این افراد را قادر به انجام حملات نیابتی سازد.

عضوگیری از عناصر محلی

در همین حال، گزارش‌های عمومی حاکی از آن است که ایران تلاش‌های خود را در عضوگیری عناصر محلی در شرق استان دیر الزور برای تقویت شبه‌نظامیان موجود متشکل از عناصر خارجی که برای پشتیبانی از رژیم سوریه در سوریه انتشار داده، افزایش داده ‌است. به‌طور مشخص، به‌نظر می‌رسد که ایران در حال عضوگیری سوری‌ها برای (لشکر الباقر) است که شبه‌نظامیان آن، بیشتر از اهالی سوریه هستند که به باور تحلیلگران مستقل، در سال‌های اولیه بروز منازعه در سوریه، تأسیس شده ‌است.

به‌گزارش روزنامه الشرق‌الاوسط، تحلیلگران مستقل اظهار داشتند که لشکر الباقر به همراه سایر شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران، کنترل بسیاری از شهرهای حاشیه ساحل جنوبی فرات در فاصله المیادین و آلبو کمال را در دست دارند؛ آنهم در زمانی که کنترل رژیم سوریه در داخل این منطقه افت کرده ‌است.

دیگر تحلیلگران به عضوگیری شبه‌نظامیان از میان پیکارجویان دو قبیله از الحسکه و حلب اشاره کردند که دامنه نفوذ شبه‌نظامیان را در دو استان افزایش داده‌ است.

پنتاگون دوشنبه گذشته اعلام کرد که نیروهای آمریکایی در سوریه دیگر مسئولیت محافظت از نفت این کشور را ندارند و تنها وظیفه آن‌ها، مبارزه با «داعش» است که بیانگر بروز تغییر در اهداف تعیین شده توسط دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری سابق برای این نیروها است.

وزارت دفاع آمریکا در پاسخ به پرسشی پیرامون مأموریت نیروهای آمریکایی در سوریه، افزود که سربازان آمریکایی مستقر در شمال شرقی سوریه که در حال حاضر حدود 900 نفر هستند، «برای حمایت از مأموریت علیه داعش در سوریه در حضور دارند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم