.
.
.

عضو پارلمان افغانستان: ایران برای تخریب افغانستان به مخالفان مسلح سلاح می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عبدالستار حسینی عضو مجلس نمایندگان افغانستان به تازگی اعلام کرد، دولت ایران برای نفوذ بیش‌تر و متشنج‌کردن اوضاع افغانستان، تلاش دارد که از مسیر‌های غیرقانونی سلاح‌های مختلف‌النوع را در اختیار مخالفین مسلح دولت قرار دهد.

براساس گزارش تحقیقی سایت رسانه‌ای «کلید گروب»، عبدالستار حسینی عضو مجلس نمایندگان افغانستان گفته است، طی دو سال اخیر تشدید جنگ و واقعه‌های ناامنی نشان می‌دهد که قاچاق سلاح اخیراً در ولایت‌های حوزه غرب این کشور افزایش یافته است.

حسینی اضافه کرد: «انواع سلاح‌های سبک و سنگین برای حمایت از مخالفین مسلح دولت از کشور ایران به گونه‌ی قاچاقی وارد ولایات حوزه غرب می‌شود».

او مدعی شد که تنها در ولایت هرات افغانستان بیش از 20 گروه مخالف با نیروهای امنیتی افغان می‌جنگند و مسئولان بخش‌های امنیتی این کشور در راستای مبارزه با قاچاق اسلحه «کارشکنی» می‌کنند.

در همین حال، عبدالاحد ولی‌زاده سخنگوی پولیس هرات افغانستان نیز پدیده‎ی قاچاق اسلحه را تایید کرده می‌گوید که طی دوسال اخیر از جریان رویدادهای مختلف و از نزد قاچاق‌بران یک‎هزار میل سلاح مختلف‌النوع توسط نیروهای امنیتی کشف و ضبط شده‎است، اما او از این میان رقم دقیق سلاح‌های قاچاق شده را مشخص نکرد.

ولی‌زاده اضافه کرد، سلاح‌های مختلف‎النوع بیش‎تر توسط قاچاق‌بران مواد مخدر قاچاق می‌شود و سلاح‌های به‎دست‎آمده از سایر کشور‌ها به ولایت هرات به گونه‎ی غیرقانونی وارد شده‎است؛ اما او از ذکر نام این کشورها خودداری کرد.

ولی یافته‌های «کلید گروپ» نشان می‌دهد که پس از هرات، نیروهای امنیتی ولایت بادغیس مقدار زیادی از سلاح‌های قاچاقی را به‎دست آورده‌اند.

شیرآقا الکوزی آمر امنیت ولایت بادغیس در غرب افغانستان می‌گوید که در دوسال اخیر تنها از یک محموله‎ی قاچاقی، 350 میل سلاح مختلف‌النوع توسط نیروهای امنیتی کشف و ضبط شده‎است.

الکوزی تاکید کرد که سلاح‌های قاچاق‎شده از پاکستان وارد و از مسیر هلمند به ولسوالی بالامرغاب بادغیس قاچاق شده بود.

از سوی دیگر، «کلیدگروپ» ارقامی را که از ادارات دادستانی‌های حوزه غرب افغانستان به‌دست آورده نشان می‌دهد که در دوسال اخیر، 311 قضیه قاچاق اسلحه ثبت این اداره‌ها شده‌است.

در این گزارش تحقیقی آمده است، از میان 311 قضیه قاچاق سلاح 268 دوسیه‌ی قاچاق سلاح در هرات، 16 دوسیه در غور، 14 دوسیه در فراه و 13 دوسیه هم در ولایت بادغیس افغانستان ثبت شده است.

مقام‌های امنیتی حوزه غرب افغانستان گفته اند، در رابطه به این قضایا بیش از 460 میل اسلحه مختلف‌‌النوع توسط نیروهای امنیتی کشف و به پروسه‌ی دایاک سپرده شده‌است.

در این گزارش تحقیقی ذکر شده: «پیکا، راکت‌انداز، میکاروف، تی‌تی و دهشکه از جمله سلاح‌های‌اند که به منظور تجهیز مخالفین مسلح دولت به ولایات حوزه غرب قاچاق می‌شود».

در همین رابطه، شاه‌محمود نعیمی عضو شورای ولایتی فراه افغانستان می‌گوید: «در تمامی ولسوالی‌ها به ویژه‌ در انار‎دره، خاک سفید، گلستان و بکواه بازار فروش سلاح گرم می‌باشد».

نعیمی اضافه کرد، روزانه‌ ده‌ها میل سلاح‌ مختلف‌النوع خصوصا سلاح‌های دوربین‎دار به ولایت فراه قاچاق و در ولسوالی‌های این ولایت عرضه می‌شود.
او تصریح‌ می‌کند که سلاح‌های قاچاق‎شده توسط قاچاق‌بران بین‌المللی از پاکستان به ولایت فراه منتقل می‌شود.

به گفته‎ی شاه‌محمود نعیمی، حاکمیت دولت در جغرافیای ولایت فراه ضعیف می‌باشد و به همین دلیل پدیده‎ی قاچاق همچنان در این ولایت ادامه دارد.
این عضو شورای ولایتی فراه به این باور است که قاچاق و بازار گرم اسلحه در فراه، وضعیت امنیتی این ولایت را مختل نموده‎است.

اما تاج‌محمد جاهد والی فراه افغانستان پدیده‎ی قاچاق سلاح را تایید کرده گفت، این سلاح‌ها در ساحات زیر نفوذ طالبان عرضه می‌شود.

جاهد اظهار کرد: «مخالفین مسلح دولت با استفاده از سلاح‎های قاچاق‎شده اقدام به تهدیدات مردم و همچنان واقعات ترور و قتل نموده‌اند».

شایان ذکر است که تشدید جنگ در افغانستان، بازار فروش اسلحه را در این کشور گرم نگه‌داشته و براساس گزارش‌ها، مخالفین مسلح دولت از این راه سالانه میلیون‌ها دالر عواید به‌دست می‌آورند. اما در ماده 535 کود جزای افغانستان آمده‌است که مرتکبین قاچاق سلاح نظر به قُطر، نوعیت و مقدار سلاح از 50 هزار افغانی جریمه نقدی الی حبس طویل محکوم به مجازات می‌شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم