.
.
.

بازگشت تنش بعد از سخن اردوغان به نخست‌وزیر یونان: حد و مرز خودت را بشناس

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه چهارشنبه 10 فوریه، پس از آرامش نسبی حاکم بر فضای روابط با یونان در هفته‌های گذشته و احیای مذاکرات میان دو کشور، بار دیگر به متشنج کردن این روابط با یونان بازگشت به‌طوری که در اظهار نظری مطبوعاتی گفت: «کیریاکوس میتسوتاکیس نخست‌وزیر یونان باید حد و مرز خود را بشناسد.»

اردوغان افزود: «او باید حد و مرز را رعایت کرده و دنیا باید بداند که ترکیه از امروز به بعد تحمل نخواهد کرد.»

اردوغان با تأکید بر این که راه حلی به جز تشکیل دو کشور برای قبرس باقی نمانده، عنوان نمود که مذاکرات قبرس، شامل موضوع فدرالیزه کردن نخواهد شد، حال چه یونان بپذیرد یا نپذیرد.

تشکیل دو کشور به مثابه شرط مذاکرات

موضع اردوغان، دو روز پس از تأکید نخست‌وزیر یونان، اعلام شد که در صورت اصرار ترکیه و ترک‌های قبرس برای پیگیری «راه‌حل تشکیل دو کشور» در چالش با چارچوب سازمان ملل و اتحادیه اروپا برای فدرالیزه کردن جزیره، بعید است قبرس گفت‌وگوهای «مهم» برای یکپارچه کردن مجدد جزیره تجزیه شده بر اساس دو قومیت را از سر بگیرد.

او در اظهارات دوشنبه گذشته خود افزود که رهبران ترکیه و ترک‌های قبرسی در بیانیه‌های عمومی خود از «چارچوب» پیش‌بینی شده برای فدراسیون متشکل از مناطق یونانی و ترک‌زبان با توافق دو طرف، خارج شدند که مبنای توافق صلح در بیش از چهل سال است.

نخست‌وزیر یونان همچنین تأکید کرد که سازمان ملل و اتحادیه اروپا، ایده راه حل تشکیل دو کشور در قبرس را رد می‌کنند که در سال 1974 با حمله ترکیه پس از کودتا به هدف اتحاد با یونان، قومی دچار تقسیم قومی شد.

انتظار می‌رود آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل، ماه آینده خواهان نشستی با حضور اطراف ترک و یونانی قبرس و همچنین «طرف‌های ضامن» قبرس یعنی یونان، ترکیه و بریتانیا برای بررسی راه‌های از سرگیری گفت‌وگوها شود.

علاوه بر موضوع قبرس، بیش از یک سال پیش، اختلاف میان آتن و آنکارا بر سر کشف منابع انرژی در آب‌های مورد مناقشه در شرق مدیترانه با یونان درگرفت. برهه‌های تنش، شاهد بسیاری از اقدامات با هدف نمایش قدرت میان طرفین بود، در حالی که چندین طرف اروپایی تلاش کردند، جو را آرام کرده و مذاکرات دو جانبه، از سرگرفته شود.

ماه گذشته مذاکرات دو کشور پس از یک وقفه 5 ساله با هدف دستیابی به راه حل‌هایی برای اختلافات طولانی مدت دریایی از سر گرفته شد، اما اظهارات اخیر می‌تواند، تنش را میان طرفین حاکم سازد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم