54 سناتور از بایدن خواستند تا از دولت اردوغان بخواهد سرکوب مخالفان را متوقف کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

اکثریت دو حزب جمهوری خواه و دمکرات در سنای آمریکا از دولت جو بایدن رئیس جمهوری این کشور خواستتند تا ترکیه را تحت فشار قرار دهد تا اقدامات بیشتری در جهت حمایت از حقوق بشر انجام دهد.

54 عضو از مجلس سنای آمریکا با امضای نامه‌ای و ارسال آن به جو بایدن، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه را به حاشیه راندن مخالفان، سرکوب رسانه‌های منتقد ، زندانی کردن روزنامه نگاران و پاکسازی قضات مستقل این کشور متهم کردند.

Advertisement

پایان دادن به سرکوب مخالفان

در این نامه آمده است: «ما از شما می‌خواهیم كه به اردوغان رئیس جمهوری ترکیه و دولت هشدار دهید تا فوراً به سرکوب مخالفان در داخل و خارج پایان داده، زندانیان سیاسی و عقیدتی را آزاد و روند توتالیتری کردن نظام را تغییر دهند».

نامه این 54 عضو مجلس سنای آمریکا در حالی منتشر می‎شود که ترکیه عضوی برجسته ناتو اخیراً تلاش کرده تا روابط خود را با دولت ایالات متحده آمریکا به ریاست جو بایدن، بهبود بخشد.

روابط آمریکا و ترکیه و ایالات مکتحده آمریکات پس از تحریم‌های واشنگتن در سال گذشته به دلیل خرید آنکارا سیستم دفاع هوایی S400 از روسیه تیره شده است.

کارشناسان معتقدند که دولت جو بایدن نسبت به مسائل حقوق بشری با آنکار شدیدتر برخورد خواهد کرد.

گفتنی است که از زمان کودتای نافرجام سال 2016 در ترکیه دولت اردوغان نزدیک به 300 هزار نفر را بازداشت و زندانی کرده و بیش از 150 هزار کارمند مدنی را از کار اخراج کرده است.

اردوغان همچنین صدها رسانه را بسته و دهها تن از نمایندگان و روزنامه‌نگاران را روانه زندان کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم