نماینده مجلس آمریکا: خروج از برجام صحیح و بازگشت به آن اشتباه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

جیم جوردن نماینده جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه 10 فوریه 2021 به العربیه گفت که خروج واشنگتن از توافق هسته‌ای برجام با ایران یک تصمیم درست و بازگشت به این توافق یک اقدام اشتباه است.

این نماینده جمهوری‌خواه گفت که این موضوع با دموکرات‌های کمیسیون روابط خارجی و دیگر کمیسیون‌ها به بحث گذاشته خواهد شد.

پیش از یک منبع آمریکایی به خبرگزاری رویترز گفته بود که جو بایدن هنوز سیاست‌های خود را مشخص نکرده ولی آنچه اعلام شده این است که او خواهان پای‌بندی کامل ایران به این توافق، قبل از هرگونه اقدام آمریکاست.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا در سال 2018 از توافق برجام خارج شده و آن را بدترین توافق تاریخ خواند که تاثیری روی برنامه موشک‌های بالستیک ایران نداشت و به حمایت این کشور از بازوهای منطقه‌ای‌اش پایان نداد. ترامپ دستور از سرگیری همه تحریم‌ها را علیه ایران صادر کرد و تهران هم در سوی مقابل گام به گام تعهدات هسته‌ای خود را کاهش داد و ذخیره اورانیوم غنی‌سازی‌شده، تعداد سانتریفیوژها و همچنین سطح غنی‌سازی اورانیوم را بیشتر کرد.

یک منبع آگاه گفت که دولت آمریکا در حال بررسی گزینه‌های موجود برای بازگشت به برجام و به ویژه راهکاری «حداقل در مقابل حداقل» است.

یک منبع دیگر هم گفت که اگر دولت بایدن به این نتیجه برسد که مذاکرات برای بازگشت کامل به توافق هسته‌ای زمان طولانی نیاز دارد، در ابتدا موضع ملایم‌تری اتخاذ خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید