ظریف: پنجره ایران برای بازگشت آمریکا به برجام در حال بسته‌شدن است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وزیر امور خارجه ایران با بیان اینکه حضور دولتی جدید در واشنگتن، فرصت آزمودن رویکرد تازه‌ برای بازگشت آمریکا به برجام را فراهم کرده است تاکید کرد که پنجره کنونی از سوی ایران به سرعت در حال «بسته‌شدن» است.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، محمدجواد ظریف تاکید کرد که به زودی دولت مجبور خواهد بود تا اقدام جبرانی تازه‌ای اتخاذ کند.

به گفته او، عدم پایبندی آمریکا و اروپا به تعهداتشان ذیل توافق هسته‌ای، منجر به اقدام جبرانی ایران شده است که از سوی مجلس مقرر شده است.

وزیر امور خارجه ایران در ادامه اظهار کرد: «با حضور دولتی جدید در واشنگتن این فرصت وجود دارد که رویکرد تازه‌ای آزموده شود اما پنجره کنونی به سرعت در حال بسته شدن است».

این در حالی است که بایدن رئیس‌جمهوری جدید آمریکا در مصاحبه با کانال تلویزیونی «سی‌بی‌اس» تاکید کرد که ایالات متحده برای برگرداندن ایران به میز مذاکرات برجام، تحریم‌ها را لغو نخواهد کرد.

او برای انجام مذاکرات از ایران خواست تا از غنی‌سازی اورانیوم دست بکشد. از سوی دیگر، علی خامنه‌ای رهبر ایران که نظر او در چنین تصمیماتی نهایتا تعیین‌کننده است، درباره بازگشت به برجام پیش از این گفت: «آن طرفی که حق دارد شرط تعیین کند، ایران است. چون جمهوری اسلامی به همه تعهدات عمل کرد. ما حق داریم برای ادامه برجام شرط بگذاریم و این شرط را گذاشتیم و گفتیم و هیچ‌کس هم از آن عدول نخواهد کرد. اگر می‌خواهند ایران به تعهدات برجامی برگردد، آمریکا بایستی تحریم‌ها را کلا در عمل لغو کند و ما بعد راستی‌آزمایی کنیم و ببینیم که درست تحریم‌ها لغو شده، آن‌وقت به تعهدات برجامی برمی‌گردیم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم