رای مجلس سنای آمریکا به نفع قانونی بودن محاکمه ترامپ

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

اکثریت اعضای مجلس سنای آمریکا سه‌شنبه 9 فوریه 2021 با تایید بهانه دمکرات‌ها مبنی بر قانونی بودن طرح استیضاح دونالد ترامپ، به محاکمه رئیس جمهوری پیشین آمریکا رای دادند.

به گزارش خبرگزاری‌ها 56 تن از اعضای مجلس سنا به نفع طرح محاکمه ترامپ رای مثبت داده و 44 عضو دیگر علیه این طرح رای دادند.

در این راستا همچنین 6 نفر از اعضای جمهوری‌خواه در مجلس سنا طی این رای‌گیری به صف دمکرات‌ها پیوسته و علیه ترامپ رای دادند.

مجلس سنای آمریکا پیش‌تر دومین جلسه از محاکمه‌های ترامپ را آغاز کرده، ترامپ از سوی مجلس سنا متهم است که طرفداران خود را به خشونت و حمله به مقر کنگره تحریک کرده است.

وکلای مدافع ترامپ اما همواره تاکید کردند که او بی‌گناه است و اظهاراتش تنها جنبه «سمبلیک» دارد. قضات اما این را «دفاع خوبی ندانستند».
«محاکمه سیاسی»

در این راستا پروس کاستور وکیل مدافع ترامپ ضمن بیان‌ این که عملیات محاکمه رئیس جمهوری سابق آمریکا تحت تاثیر گرایش‌ها و رقابت‌های حزبی است، تاکید کرد که نمی‌توان مردم را به خاطر اشتباهات سیاسی مجازات کرد.

این در حالی است که دیوید شان در ابتدای محاکمه ترامپ گفت که «این محاکمه منجر به چند پاره شدن کشور می‌شود».

او در ادامه گفت که این محاکمه «سیاسی» است و به چند دستگی در کشور و تضعیف جایگاه جهانی آن خواهد انجامید.

از سویی کاخ سفید اعلام کرد که جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا محاکمه دونالد ترامپ را دنبال نمی‌کند و درباره دلایل قانونی این محاکمه نیز اظهار نظری نخواهد کرد.

از طرفی جیمی راسکن نماینده و دادستان دمکرات سه‌شنبه در آغاز محاکمه ترامپ در مجلس سنا، گفت که لایحه اتهامی علیه دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا بر «وقایع ملموس و محکمی» استوار است.

راسکن در این رابطه ویدیویی شامل صحنه‌هایی از سخنرانی ترامپ در میان طرفدرانش، خشونت‌ها و تلاش برخی معترضان در روز 6 ژانویه برای ورود به ساختمان کنگره را به نمایش گذاشت.

شایان ذکر است که دونالد ترامپ اولین رئیس جمهوری است که پس از ترک پستش با اتهام‌هایی مواجه می‌شود و اولین رئیس جمهوری آمریکا است که 2 بار به ارتکاب جرم‌ و سوء رفتار محاکمه می‌شود.

سیر محاکمه ترامپ با رای اکثریت نهایی خواهد شد و با توجه به تسلط دمکرات‌ها بر مجلس سنای آمریکا احتمالا این محاکمه ادامه پیدا خواهد کرد.

در مقابل اما بنا به قانون اساسی آمریکا صدور حکم علیه ترامپ برای محکومیت او نیاز به دو سوم اعضای مجلس سنا دارد و علی‌رغم رای دادن برخی جمهوری خواهان به همراه دمکرات‌ها علیه ترامپ، همچنان دست‌یابی به حد نصاب لازم برای محکوم شدن ترامپ بسیار دشوار خواهد بود و از این سو شاید از آغاز هفته آینده ترامپ همه فرصت‌ها را برای تبرئه خود به کار خواهد بست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم