تاکید آمریکا بر ممانعت از توسعه سامانه‌های موشکی ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در واکنشی جدید علیه ایران، وزارت خارجه آمریکا سه‌شنبه 9 فوریه 2021 تاکید کرد که ایالات متحده از توسعه سامانه‌های موشکی ایران و انتقال موشک‌های ایرانی به دیگر کشورها ممانعت خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری‌ها وزارت خارجه آمریکا همچنین اظهارات مقامات ایرانی مبنی بر قصد این کشور برای دستیابی به بمب هسته‌ای را بسیار نگران‌کننده دانست.

واشنگتن در اشاره به هر گونه مذاکرات احتمالی با ایران نیز تاکید کرد که قبل از اتخاذ هر اقدامی درباره این کشور، با هم‌پیمانان و شرکای ایالات متحده به رایزنی خواهد پرداخت.

در جدیدترین تنش‌زایی‌ها میان واشنگتن و تهران درباره پرونده هسته‌ای ایران، حسن روحانی رئیس جمهوری ایران سه‌شنبه اعلام کرد تا پیش از بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای، ایران به آن متعهد نخواهد شد.

روحانی در اظهاراتی که از سوی رسانه‌های محلی ایران نقل شده گفت که دولت جدید آمریکا کماکان هیچ اقدام مثبتی در قبال ایران اتخاذ نکرده است.

رئیس جمهوری ایران اعلام کرد چنانچه طرف‌های امضا کننده توافق هسته‌ای به این توافق بازگشته و تعهدات خود را به مورد اجرا بگذارد ایران نیز متقابلا به تعهدات خود عمل خواهد کرد.

این موضع روحانی تنها چند ساعت پس از آن اعلام شد که محمود علوی وزیر اطلاعات ایران در گفتگو با تلویزیون رسمی ایران به غرب هشدار داد چنانچه تحریم‌های اعمال شده علیه تهران ادامه یابد، ایران به سوی دستیابی سلاح هسته‌ای گام خواهد برداشت.

علوی ضمن تاکید این‌که «برنامه هسته‌ای ایران مسالمت‌آمیز است و فتوای علی خامنه‌ای رهبر ایران دستیابی به سلاح هسته‌ای را حرام می‌داند» گفت چنانچه در این سو به ایران فشار بیاورند، این نه اشتباه ایران بلکه اشتباه آنها خواهد بود».

علوی همچنین تاکید کرد که ایران در «شرایط کنونی» طرحی برای دستیابی به سلاح هسته‌ای در دست ندارد.

این در حالی است که علی خامنه‌ای رهبر ایران یکشنبه گذشته گفت چنانچه ایالات متحده خواهان پایبندی تهران به تعهداتش بر مبنای توافق هسته‌ای باشد، باید همه تحریم‌های اعمال شده بر ایران را بردارد.

از سویی جو بایدن رئیس جمهوری جدید آمریکا اما این اظهارات خامنه‌ای را نپذیرفته و تاکید کرد که ایالات متحده در این راستا گام‌ اول را بر نخواهد داشت.

شایان ذکر است که ایران از مدتها پیش کاهش تدریجی تعهداتش به موجب توافق هسته‌ای را آغاز کرد و در این راستا برای گسترش نفوذ و اجبار بایدن به دادن اولویت به بازگشت به توافق‌ هسته‌ای، دست به بسیاری از اقدامات تحریک آمیز زد.

در بخشی از آن اقدامات ایران غنی‌سازی اورانیوم با درصد‌های بالای مورد نیاز برای ساخت بمب هسته‌ای را آغاز و اعلام کرد که آزمایش‌هایی را درباره اورانیوم که ماده اصلی ساخت کلاهک هسته‌ای است، انجام می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم