ایران به وجود فایل صوتی از ظریف درباره سرنگونی هواپیمای اوکراینی واکنش نشان داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سخنگوی وزارت خارجه ایران به انتشار خبری درباره وجود فایل صوتی از محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران درباره عمدی بودن سرنگونی هواپیمای اوکراینی واکنش نشان داد و آن را تکذیب کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایلنا، چهارشنبه 10 فوریه 2021 سعید خطیب‌زاده به انتشار خبری در رسانهCBC کانادا درباره عمدی بودن حادثه سرنگونی هواپیمای اوکراینی واکنش نشان داد.

Advertisement

این شبکه گزارش داد که دولت و سرویس‌های امنیتی کانادا در حال بررسی یک فایل صوتی هستند که در آن محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران می‌گوید حقیقت در مورد علت سقوط هواپیمای اوکراینی در نزدیکی تهران در ژانویه 2020 در رابطه با مسائل و مصالح امنیتی قابل افشا نیست.

خطیب‌زاده با «نادرست» خواندن این خبر ادعا کرد که بسیاری از حرف‌های منتسب به ظریف از اساس با ادبیات او سازگاری نداشته و ادعای وجود چنین نواری خلاف واقع است.

او افزود: «البته همگان می‌دانند که دکتر ظریف در دیدارها و تماس‌های رسمی در روزها و هفته‌های بعد از فاجعه سرنگونی هواپیمای اوکراینی، منجمله در تماس و دیدار با وزیر خارجه کانادا، ضرورت بررسی کلیه احتمالات ممکن پیرامون دلایل و شرایط وقوع این فاجعه را مورد تاکید قرار داده است که احتمال مداخلات الکترونیکی خارجی و یا حضور عناصر نفوذی هم می‌توانست جزء چنین احتمالاتی باشد».

به گفته سخنگوی وزارت خارجه ایران، این دیدگاه منحصر به ظریف نیست و مراجع امنیتی در ایران همه این احتمالات را بررسی کردند و نهایتا به اشتباه فاجعه بار انسانی به عنوان مسبب این فاجعه رسیدند که بر این اساس مراحل دادرسی پرونده در مراجع صالح قضایی نیروهای مسلح در جریان است.

او در ادامه ادعای خود کانادا را به «شایعه پراکنی» متهم کرد که باعث می‌شود «بار دیگری بر غم و اندوه خانواده‌های داغدار» افزوده شود.

این در حالی است که ایران هنگام وقوع این حادثه نیز سایر کشورها و رسانه‌ها را به شایعه‌پراکنی متهم کرده بود و تا سه روز سرنگونی هواپیما توسط موشک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را پنهان کرده بود.

گفتنی است، ژانویه 2020 یک فروند هواپیمای متعلق به خطوط هوایی اوکراین پس از اصابت دو موشک سپاه پاسداران در اطراف تهران سرنگون شد و همه 176 سرنشین آن جان باختند ایران سه روز علت اصلی این حادثه را پنهان کرد و سپس اعلام کرد که این اتفاق در اثر «خطای انسانی» رخ داده است.

دولت کانادا در این باره اعلام کرد که 63 نفر از مسافران این هواپیما تابعیت کانادایی داشتند و در این هواپیما 11 اوکراینی، 17 سوئدی، چهار افغان و چهار بریتانیایی نیز حضور داشتند.

مقامات ایران نیز اعلام کردند که تحقیقات درباره این سانحه به پایان رسیده و به اعضای خانواده قربانیان سانحه هواپیمای اوکراینی غرامت پرداخت شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم