افشای یک فایل صوتی از ظریف درباره احتمال عمدی بودن سرنگونی هواپیمای اوکراینی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

علی‌رغم گذشت بیش از یک سال از سرنگونی هواپیمای اوکراینی بر فراز تهران با موشک سپاه پاسداران ایران که به کشته شدن 176 مسافر منجر شد، هنوز پاسخگویی مقامات ایرانی و حقیقت پشت سرنگونی این هواپیما همچنان در هاله‌ای از ابهام باقی مانده است.

اما در تازه ترین معلومات در باره این پرونده، شبکه خبری «سی .بی.‌سی» کانادا در آخرین ساعات روز سه‌شنبه 9 فوریه 2021 گزارشی به صورت اختصاصی منتشر کرده که در آن گفته می‌شود دولت و آژانس امنیت کانادا در حال بررسی یک فایل صوتی هستند که در آن محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران درباره احتمال عمدی بودن سرنگونی هواپیمای اوکراینی سخن می‌گوید.

طبق این گزارش «سی‌.بی.‌سی» فردی که «محمدجواد ظریف» تشخیص داده شده، در این فایل می گوید این به هیچ وجه نامحتمل نیست که دو یا سه نفر تعمدا هواپیما را سرنگون کرده باشند. ظریف در این فایل صوتی از امکان نفوذی بودن این افراد سخن گفته است.

وزیر خارجه ایران همچنین در این فایل صوتی گفته است که حقیقت هیچ‌وقت از سوی ارشدترین مقامات سیاسی و نظامی ایران آشکار نخواهد شد.

ظریف در فایل مذکور ادامه می‌دهد: «دلایل فراوانی برای این پنهان‌کاری وجود دارد: «آن‌ها هیچ وقت حقیقت را به اطلاع ما نرساندند. زیرا در این صورت منافذی در سیستم دفاع کشور باز می‌شود که به نفع کشور نیست که بیان شوند.»

طبق نوشته شبکه خبری کانادا، سخنان ظریف چندین ماه پس از فاجعه هواپیمای سرنگون شده اوکراینی که بیشتر مسافران آن شهروندان کانادایی بوده و همواره خواستار دانستن جزئیات دادرسی در این پرونده شده بودند، بیان شده است.

به گفته شبکه خبری کانادا هویت این دو نفر دیگری که در این فایل سخن می‌گویند فاش نشده است. یکی از مقامات کانادایی دلیل عدم افشای هویت آن‌ها را به خطر افتادن جان آن افراد ذکر کرده است.

در همین حال رالف گودال ، مشاور ویژه نخست وزیر کانادا ، در مصاحبه‌ای گفت که دولت به ویژه افرادی که در ردیابی پرونده پرواز PS752 شرکت دارند، از ضبط این فایل صوتی مطلع هستند.

این مقام ارشد کانادایی فاش کرد، تیم آزمایش، بازرسی پرونده و گروه ارزیابی پزشکی قانونی کانادا نسخه‌ای از این فایل را در نوامبر گذشته به دست آورده و هم اکنون این فایل در حال بررسی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم