نتایج بررسی کمیسیون حقوق‌بشر افغانستان: معترضان بهسود غیرنظامی بودند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان به تازگی نتایج بررسی‌های خود در رابطه به حادثه بهسود ولایت میدان وردک این کشور نشر نموده و اعلام کرد،

معترضان بهسود غیرمسلح و غیرنظامی بودند که نیروهای امنیتی به‌گونه مستقیم بالای معترضان تیراندازی کردند.

این کمیسیون اضافه کرد، در نتیجه تیراندزای نیروهای امنیتی بالای معترضان در بهسود 11 غیرنظامی کشته شدند و 31 تن دیگر زخم برداشتند.

در گزارش کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان آمده است: «با توجه به اینکه افراد شرکت‌کننده در نخستین تظاهرات، ملکی و غیر‌مسلح‌ بوده‌اند و نیروی امنیتی مستقر در ولسوالی حصه اول بهسود، بدون اقدامات ارعابی و ترساننده به‌گونه سلسه‌مراتبی‌ برای پراکنده‌کردن معترضان خشمگین،‌ به‌گونه مستقیم بر آن‌ها ‌فیر کرده‌اند، اصل محدودیت، ‌ضرورت و تناسب را نقض کرده‌اند».

در این گزارش ذکر شده: «کمیسیون باورمند است که با تدبیر و رعایت اصول و معیارهای حقوقی و قانونی، امکان جلوگیری از این رویداد فاجعه‌بار وجود داشته است. تحت نظارت قرار‌دادن معترضان غیر‌مسلح و سلب دسترسی‌شان به امکان تماس با خانواده، اقدام غیرقانونی است و باید مسئولان در این مورد پاسخگو باشند».

این کمیسیون تاکید کرده است: «حرکت‌های مدنی باید به قانون پای‌بند بمانند و اصل مسالمت‌آمیز بودن رعایت کنند. به خشونت کشاندن اعتراضات مدنی، امری غیرقانونی است و به اغتشاش می‌انجامد».

وزارت داخله افغانستان: در تظاهرات بهسود افراد غیرنظامی کشته و زخمی شدند.

وزارت امور داخله افغانستان دوشنبه 8 فوریه 2021 با نشر اعلامیه‌ای نوشت، نتیجه هیأت بررسی‌کننده تظاهرات بهسود ولایت میدان وردک در جنوب این کشور نشان می‌دهد که افراد غیرنظامی در این تظاهرات کشته و زخمی شدند و معترضان غیرمسلح بودند.

در این اعلامیه آمده، ارزیابی به‌گونه همه‌جانبه و براساس یافته‌های هیأت بررسی‌کننده تظاهرات بهسود انجام شده است که این تظاهرات هنگامی به خشونت کشیده شد که در جریان تظاهرات 11 غیرنظامی کشته شدند و 31 تن دیگر زخم برداشتند.

در این اعلامیه ذکر شده، وظیفه الله‌داد فدایی فرمانده پولیس ولایت میدان وردک در رابطه به این حادثه به حالت تعلیق درآمده و قضیه به دادستانی سپرده شده است.

وزارت امور داخله افغانستان با خانواده قربانیان این حادثه ابراز همدردی کرده و گفته است، زخمیان این رویداد در شفاخانه 300 بستر پولیس به‌گونه رایگان درمان می‌شوند و به خانواده کشته‌شدگان این حادثه رسیدگی لازم صورت می‌گیرد.

این وزارت اضافه کرد، واحدهای اداری ولسوالی‌های حصهٔ اول و دوم بهسود ولایت میدان وردک دوباره فعال به باشندگان آن خدمات عرضه خواهند کرد.

از سوی دیگر، مهدی راسخ عضو مجلس نمایندگان افغانستان دوشنبه 8 فوریه 2021 در نشست عمومی این مجلس اعلام کرد، حکومت این کشور تلاش دارد تا «جنایت و فاجعه نیروهای امنیتی» در ولسوالی بهسود ولایت میدان وردک را سیاسی ساخته به حاشیه ببرد.

شایان ذکر است که شماری از باشندگان حصه اول بهسود ولایت میدان وردک در جنوب افغانستان جمعه 29 ژانویه 2021 در برابر حضور گسترده نیروهای امنیتی به شمول الله‌داد فدایی فرمانده پولیس این ولایت تجمع اعتراضی برپا کردند، اما این اعتراض به خشونت کشیده شد.

شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان افغانستان ادعا کرده بودند که فرمانده پولیس میدان‌وردک بالای شماری از معترضان تیراندازی کرده که در نتیجه 11 غیرنظامی کشته و 30 تن دیگر زخمی شده‌اند.

پس از آن حکومت افغانستان یک هیأت حقیقت‌یاب را به محل حادثه فرستاد تا این رویداد را از نزدیک بررسی کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید