آمریکا گزینه‌های مهار کردن ایران را بررسی می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که ایالات متحده آمریکا در حال بررسی مجموعه‌ای از طرح‌ها در باره نحوه احیای توافق هسته‌ای با ایران، علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در پاسخ به اظهارات جو بایدن رئیس جمهوری آمریكا درباره عدم لغو تحریم‌های ایران تا زمان متوقف شدن فعالیت غنی سازی اورانیوم توسط تهران، گفته است ایران به سیاست غنی‌سازی خود ادامه خواهد داد.

صالحی گفت كه رهبر ایران به اظهارات بایدن پاسخ داد. آمریكا باید بداند كه گام‌های ایران به سمت داشتن انرژی هسته‌ای صلح آمیز متوقف نمی‌شود.

او گفت این حقوق طبیعی کشورش است و قابل چشم پوشی نیست .

سخنان این مقام ایرانی پس از آن ایراد شد که جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا، به صراحت اعلام کرد، تا زمانی که ایران غنی سازی اورانیوم را متوقف نکند، واشینگتن تحریم‌ها را لغو نخواهد کرد.

بایدن در حال بررسی گزینه‌هاست

منابع نزدیک به دولت حو باید می‌گویند یکی از گزینه‌های واشینگتن برای مهار کردن ایران، این است که دو طرف بدون پایبندی کامل به توافق هسته‌ای سال 2015، گام‌هایی کوچکی را بر دارند.

این منابع در عین حال تأکید کردند که بایدن هنوز سیاست خود را درباره پرونده هسته‌ای ایران به طور جدی ترسیم نکرده است تنها موضعی که رئیس جمهوری جدید آمریکا علنا آن را اعلام کرده است، ضرورت تعهد کامل ایران به توافق هسته‌ای قبل از اینکه اقدام ایالات متحده از سر گرفته شود.

توافق بین ایران و گروه 1 + 5 فعالیت غنی‌سازی اورانیوم ایران را محدود کرده بود تا این امر به تولید سلاح هسته‌ای برای تهران منجر نشودو در مقابل محدود شدن فعالیت غنی‌سازی ایران کشورهای آمریکا و اروپا توافق کردند که تحریم‌ها علیه تهران را تخفیف کنند.

منابع آمریکایی می‌گویند، ایالات متحده در حال بررسی ره مجموعه‌ای از ایده‌ها در باره چگونگی احیای توافق هسته‌ای با ایران است از جمله این گزینه‌ها دو طرف بدون پایبندی کامل به توافق سال 2015 گام های کوچکی را بردارند و این گام‌ها آغازی برای مرحله بعدی باشند. اما چنین رویکردی می‌تواند باعث بدتر شدن روابط میان تهران و واشنگتن شود روابطی که از سال 2018 یعنی زمان اعلام خروج دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا از توافق هسته‌ای به اوج تیرگی رسیده است. همچنین اعطای امتیازات اقتصادی در سطح کمتری از لغو تحریم‌های مقرر در توافقنامه 2015 به ایران از سوی آمریکا در مقابل توقف غنی سازی و پایبندی تهران به مفاد توافقنامه، می‎تواند یکی از گزینه‌ها باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید