.
.
.

نشست گروه‌های فلسطینی در قاهره برای بررسی آشتی ملی و انتخابات آینده

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نشست گروه‌های فلسطینی امروز دوشنبه 8 فوریه 2021 در قاهره با سرپرستی مصر و با هدف بررسی آشتی فراگیر، پایان دادن به چنددستگی و توافق درباره مکانیسم اجرای موفقیت‌آمیز انتخابات آینده، برگزار می‌شود.

هیأت اعزامی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین «حماس» شامگاه یکشنبه برای مشارکت در این نشست وارد مصر شد. در همین راستا حازم قاسم سخنگوی جنبش حماس به «العربیه.نت» گفت که هیأت حماس شامل صالح العاروری نایب رئیس دفتر سیاسی، یحیی السنوار، خلیل الحیه، عزت الرشق، حسام بدران، محمد نزال و روحی مشتهی است.

هیأت اعزامی جنبش جهاد اسلامی فلسطین به این نشست نیز وارد قاهره شد. ریاست این هیأت را محمد الهندی رئیس اداره سیاسی جنبش اسلامی بر عهده دارد و دیگر اعضای آن را انور ابو‌طه، شیخ نافذ عزام و خالد بطش تشکیل می‌دهند.

منابعی در جنبش آزادیبخش فلسطین «فتح» به «العربیه‌.نت» گفته‌اند که هیأت اعزامی جنبش فتح نیز به ریاست جبریل الرجوب وارد قاهره شده و اعضای آن را عزام الاحمد، روحی فتوح، احمد حلس و سمیر الرفاعی تشکیل می‌دهند.

این منابع همچنین به «العربیه.نت» گفتند که «گروههای فلسطینی در نشست قاهره به بررسی مسائلی از قبیل مکانیسم‌های اجرای انتخابات آتی، دستگاه قضایی، امنیت، به موفقیت رساندن فرایند دمکراتیک، تفاهم و هماهنگی درباره تعیین موعد برگزاری انتخابات و شرط‌های ویژه نظارت بر اجرای انتخابات و تاکید بر سالم‌ و شفاف بودن آن، خواهند پرداخت».

این منابع همچنین تاکید کردند که در جلسه‌های نشست گروههای فلسطینی در مصر راهکارهای تحقق آشتی فراگیر، پایان دادن به درد و رنج مردم فلسطین و برداشتن تحریم‌ها بررسی خواهد شد.

شایان ذکر است که 14 گروه فلسطینی در نشست‌های امروز مشارکت می‌کنند، این گروهها در سال 2011 توافق‌های برآمده از نشست‌های قاهره که به «توافق‌های آشتی» شناخته شد، را امضا کرده‌ بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم