.
.
.

سناتور آمریکایی: طالبان فریب می‌دهند سربازان ما باید در افغانستان بمانند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

لیندزی گراهام سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی به تازگی در مصاحبه با شبکه خبری CBS گفت، نیروهای کشورش در افغانستان باید با یک رویکرد مبتنی بر شرایط نگهداری شود چون طالبان فریب می‌دهند.

گراهام اضافه کرد: «من فکر می‌‌کنم ما قرار نیست که در ماه مه افغانستان را ترک کنیم. ما هنگامی ترک خواهیم کرد که شرایط بهتر شود. طالبان فریب می‌دهند، آنها شرایط را رعایت نکرده‌‌اند. بنابر این، من کاری را که وزیر خارجه بلینکن و ادارۀ بایدن انجام می‌‌دهند، موافقم».

گفتنی است که اخیراً گزارشی به سفارش کنگره آمریکا تحت نام «گروه مطالعه افغانستان» نشر شد و آمده بود، جو بایدن رئیس جمهوری جدید ایالات متحده باید روند خروج سربازان شان را از افغانستان آهسته‌ سازد، چون خروج کامل و زودهنگام سربازان آمریکایی از این کشور منجر به فروپاشی دولت کابل و جنگ داخلی خواهد شد.

به گزارش منابع خبری، این گزارش کنگره آمریکا را یک گروه فراجناحی تهیه کرده و در آن ذکر شده بود، با درنظرداشت شرایط فعلی افغانستان، خروج کامل سربازان خارجی از این کشور می‌تواند به جنگ داخلی، بی‌ثبات شدن منطقه و احیای تهدیدهای القاعده منجر شود.

در این گزارش ذکر شده، جو بایدن رئیس جمهوری جدید آمریکا باید برنامه خروج سربازان شان را از افغانستان آهسته‌ سازد و کاهش سربازان آمریکایی با درنظرداشت شرایط افغانستان صورت گیرد.

براساس این گزارش، آمریکا نباید پیروزی را دو دستی تقدیم طالبان کند و خروج سربازان آمریکایی در ماه مه از افغانستان، بدون درنظرداشت پیشرفت گفت‌وگوها میان دولت افغانستان و گروه طالبان ممکن است به فروپاشی دولت کابل ختم شود.

شایان ذکر است که توافق‌نامه صلح میان آمریکا و طالبان به تاریخ 29 فوریه 2020 در دوحه قطر امضا شد که براساس آن، گروه طالبان در راستای کاهش خشونت و اقدامات ضد «تروریستی» کار می‌کند و در مقابل تمام سربازان، پرسنل اطلاعاتی و شرکت‌های امنیتی خصوصی آمریکایی تا مه 2021 از افغانستان خارج خواهند شد.

اما کاخ سفید به تاریخ 22 ژانویه 2021 اعلام کرد که دولت جدید آمریکا توافق صلح با گروه طالبان را بررسی می‌کند که روی چه موضوعاتی در آن مذاکره شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم