سعودی حکم اعدام 3 متهم را به 10 سال حبس تخفیف داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

کمیسیون حقوق بشر پادشاهی سعودی روز دوشنبه 8 فوریه در بیانیه‌‎ای اعلام کرد، طبق قوانین جدید این کشور در ممنوعیت حکم اعدام برای افرادی که هنگام ارتکاب جرم کمتر از 18 سال دارند، دادگاه کیفری ریاض حکم اعدام 3 متهم که جرم‌های مختلفی را مرتکب شده بودند، از اعدام به 10 سال حبس کاهش دادند.

دادگاه کیفری اعلام کردند، با کم کردن مدت زمان بازداشت یا زندانی بودن این سه متهم که هنگام ارتکاب جرم کمتر از 18 سال بودند، با گذرانده باقی مانده محکومیت خود از زندان آزاد خواهند شد.

Advertisement

کمیسیون حقوق بشر سعودی اعلام کرد، دادگاه کیفری ویژه در ریاض که رسیدگی به پرونده های تروریسم را بر عهده دارد روز یکشنبه حکم اعدام را لغو کرد و آن را به 10 سال حبس تغییر داد.

این کمیسیون اظهار داشت، حکم جدید و تخفیف در آن مطابق با حکم سلطنتی صادر شده در مارس سال 2020 است که بر اساس آن مجازات‌ برای افرادی که زیر سن قانونی 18 سال مرتکب جرم می‌شوند، حداکثر 10 سال حبس و باید در بازداشتگاه‌های نوجوانان باشد، صادر شده است.

علی النمر در سال 2012 به اتهام اعمال آشوب و خشونت علیه نیروهای دولتی توسط نیروهای پلیس بازداشت شد. او از آن زمان در بازداشتگاه‌های ویژه که برای افراد کم سن و سال و با هدف راهنمایی و ارشاد آنها تشکیل شده، بازداشت بود.

دادگاه کیفری با احتساب مدت بازداشت علی النمر اعلام کرد که او 8 ماه دیگر آزاد خواهد شد.

کمیسیون حقوق بشر سعودی افزود علاوه بر علد النمر دو حکم صادره علیه متهمان داوود المرهون و عبدالله الزاهر نیز کاهش می‌یابد و به جای مجازات اعدام، هر کدام به 10 سال زندان می رسد. این دو متهم نیز در سال 2022 آزاد می‌شوند.

پادشاهی سعودی سال گذشته قانونی را تصویب کرد که به موجب آن دیگر مجازات اعدام برای افرادی که در زیر سن قانونی مرتکب جرم شده باشند، صادر نمی‌شود. این تصمیم از سوی ملک سلمان، پادشاه سعودی اتخاذ شده است.

پادشاهی سعودی پیش از تصویب قانون منع افراد کمتر از 18 سال، مجازات شلاق در این کشور را نیز لغو کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم