استرازينيكا: واکسن ما برای مقابله با ویروس آفریقای جنوبی نیاز به اصلاح دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

كارشناس و محقق ارشد شرکت تولیدکنندگان واکسن «Oxford AstraZeneca» در تازه ترین اظهارات خود گفته است که انتظار می رود تا پاییز سال جاری به یک دوز تنظیم شده برای مقابله با سویه آفریقای جنوبی ویروس کرونا تولید شود.

مقامات بهداشتی بریتانیا تلاش می‌کنند تا جلوی شیوع گونه آفریقای جنوبی این ویروس را مهار کنند. این سویه جدید ویروس کرونا کهع برای اولین بار در آفریقای جنوبی کشف شد، باعث نگرانی جامعه پزشکی و بهداشتی بریتانیا شده است . محققان بریتانیایی از این نگرانند که این سویه در برابر واکسن‌های موجود مقاومت کرده و سرعت شیوع آن از دیگر سویه‌های این ویروش بیشتر است.

Advertisement

طبق گفته محققان و منابع بهداشتی بریتانیا تاکنون بیش از 100 مورد از گونه آفریقای جنوبی ویروس کرونا در بریتانیا کشف شده است .

سارا گیلبرت ، محقق اصلی تیم ویروس شناسی در دانشگاه آکسفورد روز یکشنبه در مصاحبه‌ای با «بی بی سی» گفت: «در حال حاضر کار برای تولید نسخه اصلاح شده واکسن برای مقابله با افزایش مبتلایان با سویه آفریقای جنوبی در حال انجام است».

او گفت به احتمال زیاد تا پاییز سال جاری بتوانیم نوع تعدیل شده واکسن کرونا برای مقابله با سویه آفریقای جنوبی این ویروس تولید و از آن استفاده کنیم.
اظهارات گیلبرت پس از آن ایراد شد که دانشگاه کسفورد طی یک پژوهشی گفته بود، داده‎های اولیه تحقیق نشان می دهد که واکسن «AstraZeneca» فقط «حداقل محافظت» در برابر علائم خفیف ناشی از ویروس آفریقای جنوبی را فراهم می کند.

این مطالعه که هنوز به طور کامل بررسی نشده است، بر 2000 نفر اجرا شده که اغلب آنها جوان، با میانگین سنی 31 سال و از سلامتی خوبی برخوردار بودند.
دانشگاه آکسفورد گفته است که ارزیابی میزان محافظت در برابر بیماری یا مرگ مبتلایان در این تحقیق امکان پذیر نبود زیرا افراد مورد مطالعه در معرض خطر کمتری قرار داشتند.

رابین شاتوک دانشمندی که تحقیقات در باره واکسن ویروس کرونا را در کالج امپریال لندن مدیریت می‌کند، از همه خواست تا در مورد نتایج اولیه مطالعه با احتیاط عمل کنند.

او گفت: «تا حدی نگران کننده است که ببینیم واکسن در برابر یک علامت خفیف یا متوسط گونه آفریقای جنوبی بی اثر است»

مقامات بریتانیا هفته گذشته آزمایش‌های جامعی را در هشت منطقه‌ای که احتمال می‌رفت که مبتلایان به سویه آفریقای جنوبی در آنجا گسترش یافته است را انجام دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم