آمریکا: حملات شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران به سعودی را محکوم می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ساموئل وربرگ سخنگوی منطقه‌ای وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز یکشنبه 7 فوریه 2021 به العربیه گفت که کشورش حملات صورت گرفته از سوی شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران به پادشاهی عربی سعودی را محکوم می‌کند.

او گفت که همه گزینه‌ها برای برخورد آمریکا با ایران مطرح است و از نظر او هم احتمال مذاکره و هم احتمال ادامه سیاست فشار حداکثری علیه ایران وجود دارد.

Advertisement

وربرگ گفت که آمریکا قبل از مذاکره هسته‌ای با ایران، با شرکای اروپایی و همیپیمانان منطقه‌ای از جمله سعودی مشورت می‌کند.

جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا هم روز پنج‌شنبه چهارم فوریه 2021 با تاکید بر اینکه پادشاهی عربی سعودی با حملات گروه‌های تحت حمایت ایران مواجه است، بر ادامه همکاری کشورش با سعودی در زمینه حمایت از اراضی و حاکمیت ملی این کشور تاکید کرد.

رئیس‌جمهوری آمریکا در این سخنرانی گفت: «به پشتیبانی سعودی در زمینه حمایت اراضی و حاکمیت ملی این کشور ادامه می‌دهیم.»

او همچنین با اشاره به اینکه « سعودی با حملاتی که از سوی ایران حمایت می‌شوند، مواجه است»، تاکید کرد: «به همکاری با سعودی برای مقابله با حملات نیروهای تحت حمایت ایران ادامه می‌دهیم.»

جو بایدن گفت که کشورش به پشتیبانی خود از سعودی ادامه می‌دهد تا این کشور بتواند «با هرگونه دست‌اندازی به حاکمیت ملی خود مقابله کند.»

وزارت امور خارجه آمریکا روز جمعه در همین‌باره به العربیه گفته بود که در این نشست موضوع توافق جدید با ایران با همپیمانان و کنگره به مشورت گذاشته شد و این موضوع برای دولت جدید از اهمیت بالایی برخودار است.

یک مقام مسئول وزارت امور خارجه آمریکا گفت که به «تلاش‌ها و همکاری‌های جامعه جهانی نیاز است» و واضح است که در آینده به موضوع برنامه موشکی و بازوهای منطقه‌ای ایران پرداخته شود.

در حال حاضر رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در موضوع ایران در حال تشکیل گروهی از کارشناسان است و پرونده هنوز در مرحله مشورت است و هیچ گام عملی برداشته نشده است.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا از رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران خواست گروهی متشکل از دیپلمات‌ها و کارشناس با دیدگاه‌های مختلف را برای مذاکره با ایران تشکیل دهد.

یک مقام نزدیک به دولت جو بایدن فاش کرد که بلینکن از مالی خواسته افراد «به شدت سرسخت» در قبال ایران را در این گروه جای دهد.

رابرت مالی هم تشکیل این گروه را آغاز کرده و بلافاصله پس از آغاز به کار آن، روند بررسی راهبردهای از سرگیری ارتباط با ایران را شروع می‌کند. برخی مقامات آمریکایی می‌گویند که رابرت مالی تماس با همتایان اروپایی، اسرائیلی و خلیجی خود را آغاز کرده است.

امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه هم روز پنج‌شنبه چهارم فوریه 2021 اعلام کرد که باید پادشاهی عربی سعودی و کشورهای دیگر را به مذاکرات هسته‌ای با ایران افزود.

او گفت که قصد دارد همه تلاش خود را به کار گیرد تا گفتگوها میان تهران و واشنگتن را به سرانجام برساند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم