‎المسماری: دخالت‌های ترکیه برجسته ترین چالش در مقابل صلح در لیبی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

احمد المسماری سخنگوی ارتش لیبی شامگاه شنبه 6 فوریه در مصاحبه‌ای با تلویزیون العربیه گفت، دخالت‎های ترکیه در لیبی برجسته‌ترین چالش در مقابل پروسه صلح در این کشور است.

او گفت، ارتش ملی لیبی بخشی جدایی ناپذیر از روند سیاسی است که در این کشور انجام شده است.

المسماری افزود: «لیبیایی ها امیدوارند كه دولت جدید لیبی با كوشش و ارائه خدمات كشور را برای اجرای انتخابات که قرار است در دسامبر آینده انجام شود، زمینه‌های لازم را فراهم کند».

ارتش ملی لیبی روز گذشته با استقبال از نتایج مجمع گفت‌وگو در ژنو و تشکیل هیئت اجرایی جدید، متعهد شد که به این دولت جدید کمک خواهد کرد تا شرایط را برای رسیدن به انتخابات مورد توافق که در دسامبر آینده خواهد بود فراهم و تسهیل شود.

سخنگوی ارتش ملی لیبی همچنین از همه نیروهای سیاسی و گروههای این کشور خواست تا از دولت موقت جدید حمایت کرده و بای انجام وظایف آن کمک کنند.

او گفت لیبیایی‌ها دست به دست هم دهند تا این نقشه راه سیاسی که حاصل تلاش‌های فراوان جامعه بین المللی، کشورهای منطقه و گروهای سیاسی لیبی است، موفق شود و بتوانیم به انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی برسیم.

سخنگوی ارتش ملی لیبی از نقش استفانی ویلیامز، فرستاده ویژه سازمان ملل برای لیبی به خاطر تلاشی که برای رسیدن به این نتیجه انجام داده ، تقدیر و تشکر کرد.

گفتنی است که مجمع گفت‌وگوی سیاسی لیبی آخرین بار با حضور 75 نماینده از مناطق مختلف این کشور و با رهبری سازمان ملل متحد 25 نوامبر سال گذشته برگزار شد.

نخستین نشست گفت‌وگوهای سیاسی لیبی نیز در خلال روزهای 9-15 نوامبر در کشور تونس برگزار شده و طرف‌ها در خصوص برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و سراسری در این کشور در تاریخ 24 دسامبر 2021 به توافق رسیدند.

طبق این توافق محمد یونس المنفی به عنوان رئیس شورای ریاست جمهوری و عبدالحميد دبیبه به عنوان نخست وزیر تا تاریخ 24 دسامبر 2021 ادای وظیفه خواهند کرد.

شرکت کنندگان در مجمع گفت‌گوهای لیبی در ژنو ، روز جمعه عبدالحمید محمد دبیبه را به عنوان نخست وزیر انتخاب کردند. دبیبع توانست 39 رای از مجموع 73 رای را به دست آورد.

محمد یونس المنفی همچنین با دو معاون، موسی الکونی، متعلق به توارق و عبدالله حسین، عضو مجلس نمایندگان شهر زاویه در غرب لیبی، ریاست شورای ریاست جمهوری را به دست آورد.

پیروزی عبدالحمید دبیبه در مقابل شخصیت‌هایی چون فتحی باشا وزیر سابق کشور در دولت توافق ملی و عقیله صالح رئیس پارلمان سابق لیبی غیر منتظره بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم