یک مقام آمریکایی: غنی سازی ایران ممکن است مانع توافق جدید شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

یک مقام ارشد در دولت جو بایدن روز یکشنبه 7 فوریه 2021 به شبکه تلویزیونی «سی ان ان » گفت، افزایش فعالیت‌های غنی سازی ایران ممکن مانع توافق جدید هسته‌ای با ایران شود.

این مقام ارشد به CNN گفت كه دولت بایدن در حال تلاش برای دستیابی به توافق داخلی در مورد نحوه برخورد واشنگتن با پرونده هسته‌ای ایران است.

این مقام آمریكایی در اظهارات خود به CNN گفت كه نگرانی روزافزون در درون کابینه دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریكا از افزایش فعالیت‌های غنی سازی ایران وجود دارد و این ممکن است مانع دستیابی به توافق هسته‌ای جدید شود.

او خاطرنشان كرد كه دولت پیشاپیش نقشه رویارویی با ایران را ترسیم کرده است.

این مقام آمریکایی اما اشاره به نوع رویارویی یا جزئیاتی از طرح جدید دولت جو بایدن در تعامل با ایران ذکر نکرد.

همزمان با اظهارات برخی مقام‌های آمریکایی از تصمیم دولت جدید آمریکا برای مذاکره با ایران، محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران روز گذشته در مصاحبه با روزنامه همشهری ضمن تاکید مجدد بر لزوم لغو تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران گفت، جنگ اقتصادی که دونالد ترامپ، رئيس‌جمهوری پیشین آمریکا علیه ایران به‌راه انداخت باید متوقف شود و این موضوع یک دعوای جناحی و داخلی نیست.

او در این مصاحبه همچنین تأکید کرد که مذاکره با آمریکا نیاز به اجماع و توافق نظر در داخل ایران دارد که در حال حاضر چنین وحدت نظری وجود ندارد.

ظریف گفت: «فعلا شرایطی که ما داریم این است که در کشور اجماع در مورد مذاکره با آمریکا وجود ندارد و بدون اجماع، وارد حوزه مذاکره با آمریکا شدن از نظر سیاست خارجی هم کار صحیحی نیست.»

ظریف افزود که ایران مشخص کرده که آمریکا برای بازگشت به برجام باید چه اقداماتی انجام دهد و بازگشت ایالات متحده به این توافق نیاز به مذاکره ندارد.

ظریف در گفت‌وگوی خود با روِزنامه همشهری همچنین خواستار مداخله جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در رابطه با بازگشت آمریکا به برجام شده و گفته است، بورل می‌تواند به عنوان هماهنگ‌کننده برجام هماهنگی‌های لازم را انجام دهد.

ظریف گفت که تهران آمادگی صحبت با جوزف بورل را دارد و آمریکا نیز می‌تواند با این مقام اروپایی مذاکره کند و از این طریق مذاکرات ایران و آمریکا در مورد بازگشت به برجام در مسیر خود ادامه یابد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم