مشاور اردوغان: دولت انتقالی جدید لیبی از نقش آنکارا در طرابلس حمایت می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یاسین اوکتای، مشاور رجب طیب اردوغان، رئیس جمهورى ترکیه، گفت که دولت انتقالی لیبی از نقش آنکارا در لیبی حمایت می‌کند.

اوکتای افزود، دولت جدید لیبی نه تنها مخالف حضور نظامی ترکیه در این کشور بلکه به قراردادهای دو کشور پایبند است.

او اظهار داشت، توافق‌نامه‌هایی که ترکیه با دولت آشتی قبلی لیبی به سرپرستی فایز السراج در باره حضور نظامی ترکیه در لیبی امضا کرد، تحت تأثیر انتخاب دولت موقت جدید قرار نخواهد گرفت.

او اضافه کرد، دولت انتقالی جدید، مخالف این توافق‌نامه‌ها یا حضور نظامی ترکیه در لیبی نیست، بلکه برعکس از نقشی که ترکیه در آنجا ایفا می‌کند، حمایت می‌کند.

مشاور اردوغان گفت:«توافق‌نامه‌های منعقد شده توسط ترکیه با دولت توافق ملی لیبی فایز السراج توافق‌نامه‌های بین المللی است و تحت تأثیر تغییراتی که برای حکومت‌ها در این کشور رخ می‌دهد، قرار نخواهد گرفت».

دخالت ترکیه چالشی برای پروسه صلح لیبی

این در حالی است که احمد المسماری سخنگوی ارتش ملی لیبی که به عنوان یکی ار مهمترین طرف‌های موثر در رویدادهای اخیر لیبی به شمار می‌رود، شامگاه شنبه در مصاحبه‎ای با العربیه گفت که دخالت ترکیه در لیبی برجسته‎ترین چالش پروسه صلح در این کشور است.

اوافزود، ارتش ملی لیبی بخشی جدایی ناپذیر از روند سیاسی است که در این کشور انجام شده است.

او اظهار داشت: «لیبیایی‌ها امیدوارند كه دولت جدید لیبی با كوشش و ارائه خدمات كشور را برای اجرای انتخابات که قرار است در دسامبر آینده انجام شود، زمینه‌های لازم را فراهم کند».

ارتش ملی لیبی روز گذشته با استقبال از نتایج مجمع گفت‌وگو در ژنو و تشکیل هیئت اجرایی جدید، متعهد شد که به این دولت جدید کمک خواهد کرد تا شرایط را برای رسیدن به انتخابات مورد توافق که در دسامبر آینده خواهد بود فراهم و تسهیل شود.

سخنگوی ارتش ملی لیبی همچنین از همه نیروهای سیاسی و گروه‌های این کشور خواست تا از دولت موقت جدید حمایت کرده و بای انجام وظایف آن کمک کنند.

او گفت لیبیایی‌ها دست به دست هم دهند تا این نقشه راه سیاسی که حاصل تلاش‌های فراوان جامعه بین المللی، کشورهای منطقه و گروهای سیاسی لیبی است، موفق شود و بتوانیم به انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی برسیم.

تشکیل دولت انتقالی جدید لیبی

گفتنی است که مجمع گفت‌وگوی سیاسی لیبی آخرین بار با حضور 75 نماینده از مناطق مختلف این کشور و با رهبری سازمان ملل متحد 25 نوامبر سال گذشته برگزار شد.

نخستین نشست گفت‌وگوهای سیاسی لیبی نیز در خلال روزهای 9-15 نوامبر در کشور تونس برگزار شده و طرف‌ها در خصوص برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و سراسری در این کشور در تاریخ 24 دسامبر 2021 به توافق رسیدند.

طبق این توافق محمد یونس المنفی به عنوان رئیس شورای ریاست جمهوری و عبدالحميد دبیبه به عنوان نخست وزیر تا تاریخ 24 دسامبر 2021 ادای وظیفه خواهند کرد.

شرکت کنندگان در مجمع گفت‌گوهای لیبی در ژنو ، روز جمعه عبدالحمید محمد دبیبه را به عنوان نخست وزیر انتخاب کردند. دبیبع توانست 39 رای از مجموع 73 رای را به دست آورد.

محمد یونس المنفی همچنین با دو معاون، موسی الکونی، متعلق به توارق و عبدالله حسین، عضو مجلس نمایندگان شهر زاویه در غرب لیبی، ریاست شورای ریاست جمهوری را به دست آورد.

پیروزی دبیبه در مقابل شخصیت‌هایی چون فتحی باشا وزیر کشور در دولت توافق ملی و عقیله صالح رئیس پارلمان سابق لیبی غیر منتظره بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید