ظریف: توقف پایبندی ما به پروتکل الحاقی به معنای پایان توافق هسته‌ای نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، با بیان اینکه 21 فوریه آخرین مهلت توقف پایبندی به پروتکل الحاقی توافق هسته‌ای است، تأکید کرد که کشورش هیچ شرطی را برای احیای توافق هسته‌ای عنوان نکرده ‌است.

ظریف در بیانیه مطبوعاتی گفت: «متوقف‌کردن تعهد به پروتکل الحاقی به معنای بسته‌بودن درها به روی احیای توافق هسته‌ای نیست.»

ظریف وزیر با تأکید بر این که واشینگتن باید به سرعت عمل کند، عنوان نمود، قانونی که توسط پارلمان ایران تصویب شده، دولت را ملزم می‌کند، در صورتی که واشینگتن تحریم‌ها را برندارد، مواضع هسته‌ای خود را تشدید کند.

ظریف همچنین با اشاره به تأثیر نتایج احتمالی انتخابات ایران در ماه ژوئن آینده بر پرونده هسته‌ای عنوان نمود که اگر رئیس‌جمهوری بشدت محافظه کار انتخاب شود، این امر ممکن است توافق را به شکل بیشتری، خدشه دار کند.

ظریف همچنین در مصاحبه با روزنامه «همشهری» که امروز یکشنبه 7 فوریه منتشر شد گفت: «به دلیل قانون مصوبه پارلمان و همچنین فضای انتخاباتی بعد از سال نو در ایران، زمان برای آمریکایی‌ها در حال اتمام است.»

دو ماه تا کاهش تحریم‌ها

گفتنی است که سال نو ایرانی از 21 مارس آغاز می‌شود و در ماه دسامبر، پارلمان زیر کنترل محافظه کاران، قانونی را تصویب کرد که مهلتی دوماهه را برای کاهش تحریم‌ها تعیین کرد.

جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا پیشتراعلام کرده بود که اگر ایران به تعهدات برجامی خود بازگردد، ایالات متحده مجدداً به برجام خواهد پیوست و آمریکا از این موضوع به عنوان نقطه آغازی برای یک توافق‌نامه گسترده‌تر استفاده خواهد کرد که می‌تواند توسعه موشکی ایران و همچنین فعالیت‌های منطقه‌ای آن را محدود کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم