بایدن: تا زمانی که ایران به تعهدات هسته‌ای‌اش پای‌بند نباشد تحریم‌ها ادامه دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

جو بایدن رئیس‌جمهوری ایالات‌متحده آمریکا روز یکشنبه 7 فوریه 2021 اعلام کرد تا زمانی که ایران به تعهدات هسته‌ای‌اش پای‌بند نباشد، به تحریم‌ها علیه این کشور پایان نخواهد داد.

او گفت که واشنگتن تحریم‌ها را بر نمی‌دارد تا ایران را به آمدن پای میز مذاکره مجبور کند. او تاکید کرد که آمریکا خواستار پایان یافتن نقض توافق هسته‌ای از سوی ایران، پیش از بازگشت به مذاکرات است.

بایدن گفت که ایران باید قبل از آغاز گفتگوها غنی‌سازی اورانیوم را متوقف کند. او در گفتگویی که روز یکشنبه از شبکه سی‌بی‌اس پخش شد، در پاسخ به سوالی درباره احتمال برداشته شدن تحریم‌ها برای قانع کردن تهران به بازگشت با مذاکرات گفت: «هرگز».

او در واکنش به سوال مجری درباره اینکه «آیا ایرانی‌ها باید در ابتدا غنی‌سازی را متوقف کنند» با تکان دادن سر گفت بلی.

در سال 2015 و پس از مذاکرات طولانی میان ایران و کشورهای 5+1 دو طرف در هتل کوبورگ پایتخت اتریش به توافقی دست یافتند که روند دسترسی ایران به سلاح هسته‌ای را به تعویق می‌انداخت و در مقابل برخی تحریم‌ها وضع شده علیه تهران هم معلق شد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا که در کارزار انتخاباتی خود وعده داده بود از این توافق خارج شود، پس از روی کار آمدن آن را بدترین توافق تاریخ خواند و در سال 2018 از برجام خارج شده و دستور از سرگیری همه تحریم‌ها علیه ایران را صادر کرد. در سوی مقابل ایران هم تعهدات برجامی خود را در چند مرحله کاهش داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم