بازداشت 4 نفر به دلیل مشارکت در اعتراض‌ها در دانشگاه دارای قدمت ترکیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

دادستانی عمومی یکی از مناطق استانبول، یکشنبه 7 فوریه از دستگیری 4 نفر به عنوان بخشی از تحقیقات در مورد اعتراضات به انتصاب رئیس جدید یکی از بزرگترین و قدیمی‌ترین دانشگاه‌های ترکیه از سوی رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور این کشور خبر داد.

این تحرک ماه گذشته در اعتراض به تصمیم اردوغان در انتصاب ملیح پولو، از دانشگاهیان و نامزد سیاسی سابق، به عنوان رئیس دانشگاه بوگازیچی استانبول (دانشگاه بسفر) آغاز شد که به گفته دانشجویان و اساتید، اقدامی درتعارض با دموکراسی است.

دادستانی استانبول گفت که این 4 نفر به دلیل شرکت دراعتراضات در منطقه کادیکوی استانبول در انتظار محاکمه هستند.

این افراد به اتهامات مختلفی از جمله خسارت وارد کردن به اموال عمومی و تبلیغ تروریسم متهم هستند.

دفتر دادستانی افزود که دو نفر دیگر نیز در بازداشت خانگی قرار گرفتند.

در روزهای گذشته، صدها نفر در محله کادیکوی به حمایت از اعتراض دانشجویان دانشگاه، تجمع کردند. مسئولان ذی‌ربط طی دو روز، حدود 165 نفر را دستگیر کردند که دو نفر از آنها تا زمان محاکمه، در بازداشت خواهند ماند.

به گفته مسئولان ذیربط، پس از گسترش اعتراضات در استانبول و آنکارا، از چهارم ژانویه، حدود 600 نفر دستگیر شده‌اند. بیشتر بازداشت شدگان آزاد شدند اما دولت، انتقاد معترضان را رد کرد و تأکید دارد که این تظاهرات با انگیزه‌های سیاسی انجام می‌گیرد.

مسئولانی از ایالات متحده، سازمان ملل و اتحادیه اروپا از نحوه تعامل ترکیه با اعتراض‌ها، انتقاد کرده‌اند.

از سوی دیگر، ملیح پولو رئیس جدید دانشگاه تأکید کرد که پس از اعتراض دانشجویان و دانشگاهیان، از سمت خود کناره‌گیری نخواهد کرد.

پولو چهارشنبه گذشته در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت که قصد استعفا از سمت خود را نداشته و بر این باور است که بحرانی که با انتصاب وی آغاز شد، ظرف 6 ماه به پایان خواهد رسید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم