.
.
.

رقابت در میان متحدان اسد و نظارت روسیه بر ایران در حمص

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در زمانی که رقابت روسیه و ایران در سوریه در نقطه اوج خود قرار دارد، ناظران امور، خاطرنشان کردند که روابط دو طرف در اماکن مختلف در خاک سوریه، متغیر است که در طول بیش از 10 سال درگیر جنگی خانمانسوز و فرسایشی است.

نکته جدید در این روند، نزدیک شدن نیروهای روسی به آستانه تکمیل برپایی پست نظامی در نزدیکی مرکز سپاه پاسداران دراستان حمص در مرکز سوریه است.

به گزارش سایت‌های رسانه ای اپوزیسیون سوریه طی ساعات گذشته، دستگاه اطلاعاتی نیروی هوایی رژیم مستقر در ساختمان قدیمی سرویس امنیت سیاسی، شروع به آماده‌سازی مرکزی برای نیروهای روسی کرده که در فاصله کمی از مرکز شبه نظامیان سپاه پاسداران در تدمر قرار دارد.

رقابت در الشرف و منازعه در جنوب

این مرکز روسی، دومین مرکز از این دست در بیابان سوریه است که چند روز پس از تأسیس مرکز رصد روسیه در نزدیکی مراکز استقرار نیروهای ایران در شهر القریتین در شرق حمص، واقع در جاده عراق-دیرالزور- حمص، برپا می‌شود.

در شرق سوریه به ویژه در آلبو کمال، تفاهم مشترکی بین دو طرف در مورد گسترش نیروها وجود دارد.

این امر پس از آن بود که روسیه ماه‌ها پیش به عنوان بخشی از تلاش‌های خود برای دستیابی به منابع انرژی در شرق این کشور، حق کاوش منابع نفت و گاز در حومه آلبوکمال را گرفت که نیروهای روسی، مسئولیت حفاظت برخی از تأسیسات نفتی در آنجا آن را بر عهده دارند.

این در حالی است که روابط میان متحدان رژیم، در جنوب کشور به ویژه در درعا و قنیطره دچار تنش است تا جایی که در پاره‌ای از موارد به کشمکش و منازعه نیز کشیده می‌شود زیرا پس از ورود نیروهای روسی به آلبو کمال، آن‌ها حضورخود را در قالب عملیات گشت زنی در جولان جا انداختند تا به مثابه تذکری به ایران باشد که شبه نظامیان خود را در آن منطقه استقرارمی‌دهد.

در همین راستا، روسیه همچنان با تقویت نفوذ سپاه پنجم پشتیانی شده خود و نمایش آن به عنوان یک قدرت بزرگ در درعا، از این واقعیت استفاده می‌کند که عناصر وابسته آن، از اهالی استان هستند و بیشترشان در اصطلاح روس‌ها و رزیم اسد به عنوان طرفداران «سازش و آشتی» شناخته می‌شود.

هدف روس‌ها از این اقدامات، ایجاد جریان‌هایی است که باعث خدشه دار شدن قدرت نیروهای لشکر چهارم، وابسته به ماهر، برادر کوچک بشار اسد شود که به ایران نزدیک است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم