.
.
.

حاکمیت جدید لیبی: پذیرای انتقاد هستیم ولی بر ما سخت نگیرید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عبدالحمید دبیبه پس از انتخابش به عنوان رئیس دولت گذار لیبی در روز جمعه 5 فوریه در لحظات تاریخسازی که راهروهای محل برگزاری نشست گفت‌وگوهای اطراف لیبیایی در ژنو شاهد آن بود، تأکید کرد به آنچه در جلسات با سایر جناح‌های سیاسی متعهد شده، پایبند خواهد ماند.

او همچنین با بیان این که هرگونه انتقاد یا توصیه از سوی لیبیایی‌ها را می‌پذیرد، افزود: «من از شما هستم، پس زیاد بر من سخت نگیرید.»

محمد یونس المنفی رهبر جدید شورای ریاست نیز در سخنانی کوتاه تأکید کرد که کار دشواری در پیش است و شمار زیادی از مسائل و چالش‌ها تا زمان برگزاری انتخابات و واگذاری قدرت، وجود دارند. او با ابراز امیدواری که این کار بصورت جمعی صورت بگیرد، افزود: «ما به تنهایی نمی‌توانیم کاری انجام دهیم.»

نتیجه غیرمنتظره

قابل توجه است که دبیبه به شکل غیرمنتظره‌ای، جمعه 5 فوریه از سوی شرکت کنندگان در گفت‌وگوهای سوئیس زیر نظر سازمان ملل، به عنوان نخست‌وزیر برای دوره گذار در راستای بسترسازی انتخابات برنامه‌ریزی شده در دسامبر آینده، انتخاب گردید و لیست او 39 رای از مجموع 73 رای را به‌دست آورد.

این مهندس که از شهر مصراته و بنیانگذار جنبش «المستقبل» لیبی است، در دوران رژیم معمر قذافی، دارای موقعیت برجسته‌ای بود وریاست شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه را بر عهده داشت.

المنفی نیز به همراه دو نماینده دیگر یعنی موسی الکونی از شهر الطوارق و عبدالله حسین نماینده شهر زاویه (غرب لیبی) د رپارلمان، ریاست شورای ریاست دولت را به دست آورد.

انتظار نمی‌رفت که لیست دبیبه در برابر لیست شامل فتحی باشاقا وزیر کشور در دولت الوفاق و عقیله صالح رئیس پارلمان، شانسی داشته باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم