.
.
.

تحرک غرب در راستای نجات برجام؛ محدودیت زمانی و دور باطل

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از پیشرفت ایران در راستای دستیابی به بمب‌ اتمی، بازیگران اصلی برجام در تلاشند تا این توافق در شرف سقوط را نجات دهند.

عبارت «زمان در حال اتمام است»، تبدیل به عنوان برای مرحله‌ای شده که از زمان تصمیم تهران در اوایل ژانویه برای برداشتن گام جدیدی در زمینه غنی‌سازی اورانیوم در قالب نقض تعهدات برجامی خود مطرح گردیده و با نزدیک‌شدن به زمان سررسید بسیار مهمی در خصوص سرنوشت برجام همراه است.

به گزارش فرانس‌پرس، برجام که در سال 2015 میان ایران و اعضای دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد یعنی بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه و ایالات متحده به علاوه آلمان منعقد گردد، اکنون در لبه پرتگاه قرار دارد.

در حال حاضرچشم‌ها به دولت جدید آمریکا دوخته شده که خود را برای بازگشت به توافق به شرط متوقف کردن موارد نقض این معاهده از سوی تهران، آماده می‌کند.

چک سفید

این در حالی است که مسئولان ایران همچنان خواستار سناریوی کاملاً متفاوتی هستند که بر اساس آن ابتدا باید تحریم‌ها برداشته شود و سپس تخلفات برجامی پایان خواهند یافت.

موضوعی که مأموریت بایدن را پیچیده‌تر می‌کند، این است که اقدام او می‌تواند این برداشت را ایجاد کند که در حال امضای چک سفید برای ایران در زمانی است که کنگره هنوز در مورد بازگشت به برجام، دچار اختلاف نظر است.

دور باطل ادامه دارد

برخی در کنگره ترجیح می‌دهند، رویکرد دونالد ترامپ را ادامه داده و در مورد توافق گسترده‌تری از جمله مهار برنامه موشک‌های بالستیک و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران مذاکره کنند اما تهران این موضوع را رد کرده و بیش از هر چیز طالب ضمانت رفع تحریم‌ها است.

در گرماگرم این دور باطل، اروپایی‌ها نقش کاتالیزور را بازی می‌کنند و امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه، پنج‌شنبه 4 ژانویه متعهد شد «برای حمایت از هرگونه ابتکار عمل آمریکایی»، تمام تلاش خود را در راستای گفت وگو با تهران دربارهٔ پرونده هسته‌ای به کار بندد.

سرعت‌بخشی به روند

گفتنی است که تهران در مرحله‌ای، سطح غنی سازی اورانیوم را به 20٪ افزایش داد که گامی در راستای دستیابی به غنی سازی 90٪ مورد نیاز برای استفاده نظامی است که به شکلی ملموس از بازه زمانی برای داشتن مواد شکاف پذیر لازم برای ساخت بمب اتمی، می‌کاهد.

بدین ‌ترتیب بازه زمانی که در صورت پای‌بندی به برجام، یک ساله بود، به چند ماه کاهش یافته ‌است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم