مکرون: باید سعودی را وارد مذاکرات هسته‌ای با ایران کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه روز پنج‌شنبه چهارم فوریه 2021 اعلام کرد که باید پادشاهی عربی سعودی و کشورهای دیگر را به مذاکرات هسته‌ای با ایران افزود.

او گفت که قصد دارد همه تلاش خود را به کار گیرد تا گفتگوها میان تهران و واشنگتن را به سرانجام برساند.

Advertisement

مکرون که در نشست ناتو سخن می‌گفت بر ضرورت حضور سعودی در گفتگوهای هسته‌ای با ایران تاکید کرد و گفت: «همه توانم را به کار می‌گیرد که هر ابتکار آمریکایی برای گفتگو با ایران – که گفتگوهای سختی است- را حمایت کنم و امیدوارم کنم در این زمینه تسهیل کننده باشم.»

امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه روز جمعه 29 ژانویه 2021 هم در گفتگو با العربیه تاکید کرده بود که هر مذاکره‌ای که با ایران صورت گیرد، سختگیرانه خواهد بود و حضور شرکای منطقه‌ای از جمله پادشاهی عربی سعودی در آن ضروری خواهد بود.

رئیس‌جمهوری فرانسه در آن زمان گفت: «در منطقه [خاورمیانه] باید با سعودی به توافق اطمینان‌بخش برسیم و این کشور را در هر توافقی با ایران، شریک کنیم.»

مکرون در ادامه افزود: «نباید اشتباه سال 2015 را مرتکب شویم و باید طرف‌های منطقه‌ای را در توافق هسته‌ای مشارکت دهیم.»

وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد که دولت جو بایدن از زمان رسیدن به قدرت، هیچ تماسی با طرف ایرانی نداشته و پیش‌بینی نمی‌شود که پیش از مشورت با کنگره و همپیمانان دست به چنین اقدامی بزند.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا از رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران خواست گروهی متشکل از دیپلمات‌ها و کارشناس با دیدگاه‌های مختلف را برای مذاکره با ایران تشکیل دهد.

یک مقام نزدیک به دولت جو بایدن فاش کرد که بلینکن از مالی خواسته افراد «به شدت سرسخت» در قبال ایران را در این گروه جای دهد.
رابرت مالی هم تشکیل این گروه را آغاز کرده و بلافاصله پس از آغاز به کار آن، روند بررسی راهبردهای از سرگیری ارتباط با ایران را شروع می‌کند. برخی مقامات آمریکایی می‌گویند که رابرت مالی تماس با همتایان اروپایی، اسرائیلی و خلیجی خود را آغاز کرده است.

آنتونی بلینکن روز دوشنبه اول اکتبر 2021 به شبکه ان‌بی‌سی گفت که ایران اگر به روند نقض توافق هسته‌ای ادامه دهد، تنها چند هفته با به دست آوردن مواد لازم برای ساخت بمب اتمی فاصله دارد.

او گفت که دولت جدید آمریکا در صورتی که ایران به همه بندهای توافق هسته‌ای پای‌بند باشد، آمادگی بازگشت به این توافق را دارد و واشنگتن می‌کوشد با همکاری همیپمانانش به توافق گسترده‌تری با تهران برسد.

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ماه دسامبر 2020 گفته بود که زنده کردن توافق اتمی برجام در دوران جو بایدن نیازمند توافق جدیدی برای تعیین شیوه بازگشت ایران به بندهایی از توافق فعلی است که این کشور آنها را نقض کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم