عراق: همه اردوگاه‌ها بسته خواهند شد و بازگشت اجباری آوارگان در کار نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

اگرچه سال‌ها از شکست داعش در عراق سپری شده اما هنوز بسیاری از اردوگاه‌ها مملو از آوارگانی است که در آن‌ها گرفتار آمده و سقف دیگری برای پناه گرفتن زیر آن نیافته‌اند.

ایوان فائق جبرو وزیر مهاجرت و جنگزدگان عراق، در پی گزارش‌ها درمورد تهدیداتی که این جنگ زدگان برای بیرون رفتن از این اردوگاه‌ها با آن روبرو می‌شوند، توضیح داد که کار بستن کامل اردوگاه‌ها از طریق بازگشت داوطلبانه به هدف حفظ جان پناهجویان، در جریان است.

او روز جمعه 5 فوریه گفت: «تعداد اردوگاه‌های باقی مانده در عراق، به استثنای اقلیم کردستان، دو اردوگاه است. شماراردوگاه‌های موجود در منطقه کردستان، 26 اردوگاه است که بیشتر آنها محل سکونت افرادی از فرقه ایزدی هستند.

او همچنین افزود که «منطقه سنجار شاهد بازگشت برخی از ایزدی‌های آواره بر اساس توافق بغداد- منطقه کردستان است.»

وضعیت اسف‌بار

به گفته او «آوارگان در اردوگاه الجده در استان موصل، شاهد وضعیتی اسفناک هستند و زد و بندهای سیاسی در مورد پرونده بسته شدن اردوگاه وجود دارد. گزارش سازمان‌ملل در مورد اردوگاه الجده، نادرست است و همه اردوگاه‌ها با رایزنی با سازمان‌ملل بسته می‌شوند.»

جبرو افزود که «بازگشت اجباری آوارگان به اردوگاه‌ها در کار نیست اما نگه داشتن آنها برای مدت طولانی نیز قابل قبول نیست.»

به گفته او «اردوگاه الهول شامل بیش از 31 هزار خانواده عراقی است که فقط 8 هزار نفر می‌خواهند برگردند.»

وضعیت دشوار انسانی

او افزود، «ما شرایط سخت انسانی را در اردوگاه‌های باقیمانده که برخی از آنها شاهد خودکشی‌ها پناهندگان بودند، به ویژه در دهوک، رصد کردیم. ما در حال کار بر روی بازگشت خانواده‌های آواره از طریق پرونده آشتی ملی هستیم و یک برنامه توانبخشی روانشناختی نیز درحال اجراست.»

بهره‌برداری از پرونده اردوگاه‌ها

او همچنین تأکید کرد که «برخی از سازمان‌ها و احزاب سیاسی هستند که از پرونده اردوگاه‌ها برای اهداف اقتصادی بهره‌برداری می‌کنند»
جبرو خاطرنشان کرد که «به دلیل برنامه بستن اردوگاه‌ها، یک کمپین سازمان یافته برای هدف قرار دادن وزارت مهاجرت و آوارگان جنگی وجود دارد. ما با برخی از کشورهای اروپایی تماس گرفتیم و آن‌ها را از مخالفت خود با بازگرداندن اجباری عراقی‌ها به آن کشورها مطلع ساختیم.»

او در پایان گفت: «ما امیدواریم که 2021–2022 سالی باشد که اردوگاه‌ها به‌طور کامل بسته شوند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم