سازمان جهانی بهداشت: جمعیت ایران تا چند دهه دیگر به 30میلیون نفر کاهش پیدا می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

نماینده مجلس ایران اعلام کرد که ایران در سال‌های اخیر به شدت به سمت سالمندی حرکت می‌کند و طبق پیش‌بینی سازمان جهانی بهداشت، جمعیت ایران در سال 2100 میلادی به 30 میلیون نفر خواهد رسید و به گفته او این بسیار برای آینده ایران «خطرناک» است.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، جمعه 5 فوریه 2021 زهره الهیان با بیان اینکه مسئولان در برهه‌هایی توجه به جوان امروز، ازدواج و مشکلات جوانان نکردند گفت: «مشکلات معیشتی و تهاجم فرهنگی موجب شده جوانان از ازدواج و مسئولیت‌پذیری در خانواده خودداری کنند و می‌بینیم که ایران در سال‌های اخیر به شدت به سمت سالمندی حرکت می‌کند و طبق پیش‌بینی سازمان جهانی بهداشت جمعیت ایران در سال 2100 میلادی به 30 میلیون نفر خواهد رسید و این بسیار برای آینده ایران خطرناک است».

به گفته او، تغییر ساختار جمعیت ایران را به سمت سالمندی پیش می‌برد و اگر در کشورهای اروپایی جریان سالمندی طی 100 سال به تدریج اتفاق افتاد، این اتفاق در ایران طی 30 سال آینده رخ خواهد داد در حالیکه «زیرساخت‌های لازم» برای سالمندی جمعیت در ایران فراهم نیست.

پیش از این بارها نسبت به پیر شدن جمعیت در ایران هشدارهایی داده شده است. مهشید فروغان مدیر گروه آموزشی سالمندی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با بیان اینکه رشد کلی جمعیت در ایران در دو یا سه دهه گذشته 1.24 درصد افزایش داشته در حالیکه نرخ رشد جمعیت سالمندان 3.62 درصد نزدیک به سه برابر رشد کلی جمعیت در این کشور بوده‌ است، گفت: «طبق گزارش سازمان آمار کشورمان، جمعیت ایران در سال 98 به حدود 83 میلیون نفر رسیده و اکنون جمعیت سالمند بالای 60 سال کشورمان با رقم 8 میلیون و 231 هزار نفر، یعنی حدود 9.9 درصد جمعیت کشور و جمعیت بالای 65 سال، 6.4 درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند».

او در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا اظهار کرد: «پیش‌بینی می‌شود که در سال 1400 سهم سالمندی جمعیت از مرز 10 درصد و در سال 1420 از مرز 19.4 درصد و در سال 1430 از مرز 26.1 درصد عبور کند، یعنی در آن زمان یک‌ چهارم جمعیت کشور، سالمند خواهند بود».

بیشترین بازدید موضوعات مهم