تنش میان مسکو و واشینگتن: کرملین سخنان بایدن را بسیار خصمانه ارزیابی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

پرونده الکسی ناوالنی چهره مخالف سرشناس بازداشت شده روسی، دریچه جدیدی از تنش را میان روسیه و ایالات متحده گشوده‌ است زیرا پس از لحن شدیدی که جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا روز گذشته نسبت به مسکو ابراز داشت، کرملین جمعه 5 فوریه، سخنرانی رئیس‌جمهوری آمریکا را «بسیار خصمانه» توصیف کرد.

دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین در نشست خبری خود گفت: «این سخنان، گفتمانی بسیار خصمانه و غیرسازنده است و ما بسیار متاسفیم.»

Advertisement

امیدواری نسبت به همکاری

با این حال پسکوف ابراز امیدواری کرد که «علی‌رغم حجم فراوان اختلافات و اختلاف نظرها در مسائل اساسی، زمینه همکاری‌ها پابرجا بماند.»

بایدن پنج‌شنبه 4 فوریه در سخنانی در وزارت امور خارجه آمریکا، لحن قاطعی را نسبت به روسیه اتخاذ کرده وگفت که به ولادیمیر پوتین، همتای روسی خود تأکید کرده «دورانی که ایالات متحده به اقدامات تهاجمی روسیه تن در می‌داد، سپری شده» و دولت او برای مبارزه با «گرایش روسیه برای تضعیف دموکراسی ما» خواهد کوشید.

با این حال بایدن به تدابیر مشخصی اشاره نکرد که ممکن است مسکو را هدف قرار دهد، بلکه بر شدت هشدارهای خود نسبت به موضوع مسموم کردن ناوالنی چهره برجسته اوپوزیسیون روسیه افزود.

روسیه را مورد بازخواست قرار خواهیم داد

به نوبه خود جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا نیز پنج‌شنبه 4 فوریه گفت که ایالات متحده، روسیه را به خاطر فعالیت‌های مخرب گوناگون، مورد بازخواست قرار خواهد داد.

او همچنین افزود که کشورش «در زمان و با شیوه ای انتخابی خود» در قبال روسیه رفتار خواهد کرد.

اختلاف با اروپا

علاوه بر این، پرونده ناوالنی، خشم گسترده اروپا را از زمان دستگیری او در ماه گذشته در مسکو برانگیخته است.

در این زمینه، جوزپ بورل مسئول روابط خارجی اتحادیه اروپا امروز از مسکو گفت که روابط روسیه و اتحادیه اروپا پس از دستگیری برجسته‌ترین مخالف کرملین و پیگرد طرفداران او، به «پایین‌ترین سطح» خود رسیده‌است. بورل به سرگئی لاوروف، همتای روسی خود گفت: «مسلم است که روابط ما به شدت پرتنش است و پرونده ناوالنی، این روابط را به پایین‌ترین سطح خود رسانده‌است.»

بدون نام‌بردن از ناوالنی

از سوی دیگر، وزیر خارجه روسیه آمادگی خود را برای «بحث در مورد هر مسئله» بدون نام‌بردن از ناوالنی ابراز داشت و اتحادیه اروپا را مقصر تنش فعلی دانست.

لاوروف همچنین با تأکید بر این که «مشکل اصلی ما این است که روابط میان روسیه و اتحادیه اروپا در سطح طبیعی خود نیست و این یک وضعیت ناسالم است که برای هیچ‌طرفی مفید نیست»، ابراز امیدواری نمود که گفت‌وگو با بورل «شفاف و فراگیر» باشد.

دخالت آشکار

روسیه پیشتر نیز انتقادات اروپا در مورد پیگردهای قانونی علیه ناوالنی و سرکوب وحشیانه تظاهرات به طرفداری از او در روزهای اخیر را «مداخله آشکار» توصیف کرده‌است.

اتحادیه اروپا مسموم کردن ناوالنی در اوت گذشته در سیبری با گاز أعصاب (ساخته شده در دوران اتحاد جماهیر شوروی) را محکوم کرد. در واکنش به امتناع مسکو از اجرای تحقیق در مورد این حادثه، اروپا، تحریم‌هایی را علیه مقامات ارشد روسیه به مورد اجرا درآوردند.

مسکو هرگز به سوء قصد به جان ناوالنی و نتایج تحلیل آزمایشگاه‌های اروپایی پیرامون پیدا شدن سم در بدن ناوالنی، اذعان نکرده، بلکه همواره از توطئه چینی غرب دم زده‌است.

این درحالی است که ناوالنی، ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه را به صدور دستور قتل خود و سرویس‌های اطلاعاتی روسیه را برای اجرای عملیات مسموم سازی خویش متهم می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم