آمریکا: با مشورت کنگره و هم‌پیمانان موضوع ایران را بررسی می‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

برای اولین بار در سه سال‌ گذشته دیپلمات‌های ارشد آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان روز جمعه پنجم فوریه 2021 در نشستی مجازی گردهم آمدند تا درباره موضوع ایران، چین و تغییرات آب و هوایی با هم گفتگو کنند.

وزارت امور خارجه آمریکا در این باره به العربیه گفت که در این نشست موضوع توافق جدید با ایران با همپیمانان و کنگره به مشورت گذاشته شد و این موضوع برای دولت جدید از اهمیت بالایی برخودار است.

یک مقام مسئول وزارت امور خارجه آمریکا گفت که به «تلاش‌ها و همکاری‌های جامعه جهانی نیاز است» و واضح است که در آینده به موضوع برنامه موشکی و بازوهای منطقه‌ای ایران پرداخته شود.

در حال حاضر رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در موضوع ایران در حال تشکیل گروهی از کارشناسان است و پرونده هنوز در مرحله مشورت است و هیچ گام عملی برداشته نشده است.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا از رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران خواست گروهی متشکل از دیپلمات‌ها و کارشناس با دیدگاه‌های مختلف را برای مذاکره با ایران تشکیل دهد.

یک مقام نزدیک به دولت جو بایدن فاش کرد که بلینکن از مالی خواسته افراد «به شدت سرسخت» در قبال ایران را در این گروه جای دهد.
رابرت مالی هم تشکیل این گروه را آغاز کرده و بلافاصله پس از آغاز به کار آن، روند بررسی راهبردهای از سرگیری ارتباط با ایران را شروع می‌کند. برخی مقامات آمریکایی می‌گویند که رابرت مالی تماس با همتایان اروپایی، اسرائیلی و خلیجی خود را آغاز کرده است.

امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه هم روز پنج‌شنبه چهارم فوریه 2021 اعلام کرد که باید پادشاهی عربی سعودی و کشورهای دیگر را به مذاکرات هسته‌ای با ایران افزود.

او گفت که قصد دارد همه تلاش خود را به کار گیرد تا گفتگوها میان تهران و واشنگتن را به سرانجام برساند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم