6ماه پس از فاجعه انفجار بندر بیروت؛ فراخوان بین‌المللی برای سرعت‌بخشی به تحقیقات

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

با گذشت شش ماه از انفجار در 4 اوت در بندر بیروت که صدها قربانی و هزاران زخمی برجای گذاشت، فرانسه و آمریکا با تأکید بر لزوم اعلام نتایج تحقیقات برخوردار از شفافیت و صداقت کامل، حمایت همه‌جانبه خود را از مردم لبنان مورد تأکید قرار دادند.

در بیانیه مشترک دو کشور آمده ‌است که با کمک سازمان ملل و شرکای جامعه مدنی لبنان، از طریق دو کنفرانس پشتیبانی که در 9 آگوست و 2 دسامبر برگزار شد، آنها به کمک فوری به لبنانی‌ها، از جمله در زمینه‌های بهداشت، آموزش، مسکن و پشتیبانی غذایی، ادامه خواهند داد.

نظام شفاف عادلانه

فرانسه و ایالات متحده همچنین انتظار دارند، نتایج تحقیقات درمورد علل انفجار به سرعت علنی گردد. در این بیانیه آمده است: «سیستم قضایی لبنان باید به دور از هرگونه دخالت سیاسی، شفاف عمل کند.»

در این بیانیه بر ضرورت فوری و حیاتی اقدام مسئولان لبنانی در راستای تلاش کامل برای انجام تعهدات خود و تشکیل یک دولت دارای اعتبار و بسترسازی لازم برای اجرای اصلاحات ضروری، همخوان با آرمان لبنانی‌ها تأکید شده‌ است.

در این بیانیه تأکید شده که این تدابیر ملموس، بسیار مهم باقی خواهند ماند و فرانسه، ایالات متحده و شرکای منطقه‌ای و بین‌المللی آنها در راستای فعالیت به خاطر لبنان، مشارکت خواهند کرد.

ناخشنودی شدید فرانسه از وقت کشی

شایان توجه است که سفیر فرانسه در بیروت، در ششمین ماه پس از انفجار بندر، عدم پایبندی نیروهای سیاسی به تعهدات خود برای تشکیل دولتی برای تصویب اصلاحات لازم را غیرقابل قبول دانست و تأکید داشت که نبود پیشرفت در تحقیق پیرامون این فاجعه وحشتناک، به هیچ وجه پذیرفتنی نیست.

آن گریو سفیر فرانسه در بیانیه‌ای گفت: «پس از شش ماه از انفجار بندر بیروت، غیرقابل قبول است که لبنانی‌ها هنوز منتظر پاسخ رهبران خود در خصوص موضوع انفجار و ایجاد تدابیر بهداشتی و اجتماعی و آغاز إصلاحات زیر ساختی ضروری برای بهبود اوضاع کشور بمانند».

به گفته او تعهداتی که در برابر رئیس‌جمهوری لبنان تصویب شد، هنوز هم صرفاً مرکبی به روی کاغذ باقی مانده ‌است.

گریو تأکید کرد، وخیم‌شدن وضعیت بهداشتی کشور ناشی از بحران اقتصادی، اجتماعی و سیاسی که پایانی بر آن در افق دیده نمی‌شود، بر تراژدی 4 اوت گذشته درانفجار بندر بیروت، افزوده‌ است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم