اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی به اتهام اقدامات تروریستی به 20 سال زندان محکوم شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

اسدالله اسدی دیپلمات سابق ایرانی که متهم به برنامه‌ریزی برای حمله‌ به تجمع مخالفان رژیم تهران در فرانسه در سال 2018 بود، پس از محکومیت به تروریسم در بلژیک به 20 سال زندان محکوم شد. دستیاران او، نسیمه نعامی به 18 سال و همسر او امیر سعدونی به 17 سال زندان محکوم شدند.

پس از برگزاری دادگاه اسدالله اسدی دیپلمات سابق ایرانی که متهم به برنامه‌ریزی برای حمله‌ به تجمع مخالفان رژیم تهران در فرانسه در سال 2018 بود، به علت دست داشتن در عملیات تروریستی در بلژیک، او به 20 سال زندان محکوم شد. دستیاران او، ناصیما نعامی به 18 سال و همسر او امیر سعدونی به 17 سال زندان محکوم شدند، در حالیکه مهرداد عارفانی مخالف سابق به 15 سال زندان محکوم شد.

این محکومان همچنین از تابعیت بلژیکی خود محروم شدند. از سوی دیگر، دادگاه شواهد ارائه شده درباره مصونیت دیپلمات اسدی را رد کرد.

رئیس دادگاه تأکید کرد که انتقال مواد منفجره به اتریش توسط اسدالله اسدی نقض آشکار این مصونیت است. او با بیان اینکه مواد منفجره تهیه و آماده شده بود تا تعداد زیادی از مخالفان را کشته و قربانی کند، افزود: «شدت انفجار مواد تهیه شده به قدری بود که باعث نابودی ربات تشخیص مواد منفجره شد».

اطلاعات بلژیک همچنین کشف کرد که در طرح این بمب‌گذاری بیش از یک نفر مشارکت داشت و در واقع این طرح بخشی از «طرح دولت» بوده است.

بررسی داده‌های تلفن‌ها، رزرو هتل و ردیابی حرکات اسدی در اروپا نشان می‌دهد که متهم مواد منفجره را با پرواز تهران-وین در ژوئن 2018 حمل کرده است.

علاوه بر این، اسدی پس از اتمام ماموریت به دستیاران خود پاداش بسیار زیادی داده است. بر اساس اسناد جمع‌آوری شده، این دیپلمات سابق ایران، در 289 نقطه مختلف در 11 کشور اروپایی جا به جا شده است.

دادگاه آنتورپ امروز پنج‌شنبه 4 فوریه 2021 حکم خود را علیه دیپلمات ایرانی صادر خواهد کرد، انتظار می‌رود اسدالله اسدی (49 سال) با سه همدست خود به اتهام «تلاش‌های تروریستی» و «مشارکت در فعالیت‌های یک گروه تروریست» محاکمه شوند.

دادستان این حداکثر مجازات را در دادگاهی که در پایان ماه نوامبر در دادگاه کیفری شهر ساحلی فلاندر برگزار شد، درخواست کرده بود.

قابل ذکر است که این پرونده باعث ایجاد تنش دیپلماتیک بین تهران و بسیاری از کشورهای اروپا از جمله پاریس شده است.

در همین حال، ایران هشدار داد که با توجه به اینکه اقدامات آغاز شده توسط دادگستری بلژیک به دلیل «مصونیت دیپلماتیک» که اسدی از آن برخوردار است، غیرقانونی است، این حکم را به رسمیت نمی‌شناسد.

دادستان اروپا، 18 سال حبس برای همدستان اسدی، نسیمه نعامی (36 سال) و امیر سعدونی (40 سال) را درخواست کرده بود. وی همچنین برای مهرداد عارفانی مخالف سابق (57 سال) که به عنوان یک مأمور اطلاعاتی ایرانی کار می‌کرد و از بلژیک معرفی شده بود، 15 سال زندان درخواست کرد.

این نخستین بار در تاریخ حیات رژیم ایران است که یک دیپلمات مشغول به کار، با اسناد و مدارک کافی در دادگاه‌های اروپا با اتهام تروریستی محکوم می‌شود.

دادگاه، ادعای وکلای ‎اسدالله_اسدی مبنی بر صلاحیت‌نداشتن دادرسی به دلیل مصونیت دیپلماتیک را رد کرد و گفت طبق قوانین بلژیک و اتحادیه اروپا، پرونده اسدی که در خارج از مکان مأموریت خود بازداشت شده، مشمول کنوانسیون مصونیت دیپلماتیک نمی‌شود.

نسیمه نعامی و امیر سعدونی، دو تن از عاملانی که بمب را از اسدالله اسدی در لوکزامبورگ تحویل گرفتند تا در نشست سازمان مجاهدین خلق ایران در پاریس کار بگذارند، به ترتیب به 18 سال و 15 سال زندان محکوم شدند.

بقیه شبکه تروریستی وابسته به سفارت جمهوری اسلامی که به زندان طولانی مدت محکوم شدند
بقیه شبکه تروریستی وابسته به سفارت جمهوری اسلامی که به زندان طولانی مدت محکوم شدند

در دادگاه اعلام کرد که اسدالله اسدی بمب ساخته‌شده در ایران را با هواپیمای مسافربری به اتریش برده و جان کل مسافران غیرنظامی را بدین‌وسیله به خطر انداخته بود.

دیپلمات‌های جمهوری اسلامی پیشتر نیز به اتهام اقدامات تروریستی در اروپا و آمریکای جنوبی متهم بودند اما اغلب آنها با استفاده از مصونیت دیپلماسی از چنگ عدالت در می‌رفتند. این اولین باری است که یک «یپلمات» ایرانی به طور علنی محاکمه و به اتهام اقدام تروریستی و هدایت شبه‌های تروریستی در اروپا محکوم می‌شود.

تصویر اسدی دیپلمات جمهوری اسلامی هنگام تحویل بمب به تروریست‌ها
تصویر اسدی دیپلمات جمهوری اسلامی هنگام تحویل بمب به تروریست‌ها

گفتنی است که رژیم جمهوری اسلامی تاکنون به قتل و ترور شخصیت های برجسته‌ای از مخالفان خود رد خارج به ویژه در خاک اروپا متهم شده است برخی از عاملان ترور توسط کشورهای اروپایی بازداشت و زندانی شدند و برخی که دارای مصونیت دیپلماتیک قبل از بازداشت توانستند از اروپا فرار کنند و به تهران برگردند. از جمله برخی از قاتلان عبدالرحمن قاسملو دبیرکل حزب دمکرات کردستان و همچنین یکی از قاتلان شاهپور بختیار از افراد و عناصر مشغول در سفارت‌های رژیم جمهوری اسلامی ایران در اروپا بودند.

اسدی هنگام تحویل بمب‌ها ساخته شده به تروریست‌های برای عملی کردن برنامه تروریستی در تجمع مجاهدین در پاریس
اسدی هنگام تحویل بمب‌ها ساخته شده به تروریست‌های برای عملی کردن برنامه تروریستی در تجمع مجاهدین در پاریس

در ترور شاهپور بختیار فرانسه یکی از قاتلان را گرفت و به زندان ابد محکوم کرد اما با پایان دوران زندانی این تروریست او به ایران برگشت و مانند قهرمان مورد استقبال مقامات ایران در فرودگاه قرار گرفت.

جمهوری اسلامی علاوه بر اقدامات ترور و قتل مخالفان در خارج تاکنون چند فعال سیاسی و خبرنگار را از خارج ربوده و پس از انتقال آنها به ایران آنان را اعدام کرد. روح الله زم نمونه این آدم ربایی بود که از عراق به داخل ایران توسط سپاه ربوده شد و سپس اعدام شد.

حبیب فرج الله چعب یکی از فعالان سیاسی میز نیز توسط وزارت اطلاعات سپاه از ترکیه ربوده شد و به تهران انتقال داده شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم