کنگره آمریکا: خروج زودهنگام سربازان ما از افغانستان منجر به جنگ داخلی خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

به تازگی گزارشی به سفارش کنگره آمریکا تحت نام «گروه مطالعه افغانستان» نشر شده و آمده است، جو بایدن رئیس جمهوری جدید ایالات متحده باید روند خروج سربازان شان را از افغانستان آهسته‌ سازد، چون خروج کامل و زودهنگام سربازان آمریکایی از این کشور منجر به فروپاشی دولت کابل و جنگ داخلی خواهد شد.

به گزارش منابع خبری، این گزارش کنگره آمریکا را یک گروه فراجناحی تهیه کرده و در آن ذکر شده است، با درنظرداشت شرایط فعلی افغانستان، خروج کامل سربازان خارجی از این کشور می‌تواند به جنگ داخلی، بی‌ثبات شدن منطقه و احیای تهدیدهای القاعده منجر شود.

Advertisement

در این گزارش ذکر شده، جو بایدن رئیس جمهوری جدید آمریکا باید برنامه خروج سربازان شان را از افغانستان آهسته‌ سازد و کاهش سربازان آمریکایی با درنظرداشت شرایط افغانستان صورت گیرد.

براساس این گزارش، آمریکا نباید پیروزی را دو دستی تقدیم طالبان کند و خروج سربازان آمریکایی در ماه مه از افغانستان، بدون درنظرداشت پیشرفت گفت‌وگوها میان دولت افغانستان و گروه طالبان ممکن است به فروپاشی دولت کابل ختم شود.

شایان ذکر است که توافق‌نامه صلح میان آمریکا و طالبان به تاریخ 29 فوریه 2020 در دوحه قطر امضا شد که براساس آن، گروه طالبان در راستای کاهش خشونت و اقدامات ضد «تروریستی» کار می‌کند و در مقابل تمام سربازان، پرسنل اطلاعاتی و شرکت‌های امنیتی خصوصی آمریکایی تا مه 2021 از افغانستان خارج خواهند شد.

اما کاخ سفید به تاریخ 22 ژانویه 2021 اعلام کرد که دولت جدید آمریکا توافق صلح با گروه طالبان را بررسی می‌کند که روی چه موضوعاتی در آن مذاکره شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم