واشنگتن: ایران به طور گسترده‌ای تعهدات هسته‌ایش را نقض کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ایالات متحده آمریکا ضمن تکرار موضع خود در قبال رفتارهای تنش‌آمیز تهران و اشاره به عدم پایبندی آن به تعهدات هسته‌ایش به موجب توافق هسته‌ای، شامگاه چهارشنبه 3 فوریه 2021 اعلام کرد که رژیم ایران به شکل گسترده‌ای تعهدات هسته‌ایش را نقض کرده است.

در همین راستا ند پرایس سخنگوی کاخ سفید شامگاه چهارشنبه تاکید کرد که ایران به طرز عمیقی از پایبندی به تعهداتش به موجب توافق هسته سال 2015 فاصله گرفته است.

پرایس در رابطه با تحریم‌های اعمال شده بر ایران، گفت:« با شرکاء و هم‌پیمان‌مان درباره کاهش یا عدم کاهش تحریم‌های اعمال شده بر ایران به رایزنی خواهیم پرداخت».

این اظهارات ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانسی خبری او مطرح شد که طی آن به تعدادی از مسائل کنونی پرداخت.

شایان ذکر است که ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه با بی‌‌میلی به پیشنهاد ایران درباره اتخاذ گام‌های همزمان از سوی تهران و واشنگتن برای بازگشت به توافق هسته‌ای که دوشنبه از سوی محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران ارائه شده بود، پاسخ داد.

ظریف با ارائه این راهکار گفته بود که برای غلبه بر جمود میان دو کشور و اینکه کدام طرف گام اول را برای بازگشت به توافق هسته‌ای بردارد، ایران و ایالات می‌توانند به طور همزمان گام‌هایی را در جهت بازگشت به توافق هسته‌ای 2015 که دولت پیشین آمریکا به ریاست دونالد ترامپ از آن خارج شده بود، اتخاذ کنند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اما در این رابطه ضمن تاکید این که کشورش تاکنون هیچ مذاکراتی با ایران انجام نداده گفت که او تا قبل از برداشتن گام‌های اولیه برای رایزنی با شرکاء و هم‌پیمانان‌ و کنگره آمریکا، گمان نمی‌کند که در رابطه با بازگشت به توافق هسته‌ای و کاهش تحریم‌های اعمال شده بر ایران اقدامی صورت گیرد.

پرایس در واکنشی غیر مستقیم به پیشنهاد ظریف افزود که «برای آمادگی جهت پذیرش هر نوع پیشنهادی و قبل از رسیدن به نقطه‌ای که در آن مستقیما با ایرانی‌ها وارد (مذاکره) شویم، گام‌های زیادی هستند که باید اتخاذ شوند».

شایان ذکر است به موجب توافق هسته‌ای 2015 که با قدرت‌های جهانی (آمریکا، آلمان، بریتانیا، فرانسه، چین و روسیه) امضا شد، تهران با محدود شدن برنامه هسته‌ایش به طوری که دست‌یابی به سلاح هسته‌ای برای آن سخت‌تر شود، موافقت کرد تا در مقابل تحریم‌های اعمال شده بر آن از سوی ایالات متحده و دیگر تحریم‌های اقتصادی کاهش یابد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم