نماینده ویژه ایران در افغانستان: موقف طالبان تغییر نکرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وزارت امور خارجه افغانستان پنج‌شنبه 4 فوریه 2021 اعلام کرد، محمد ابراهیم طاهریان فرد نماینده ویژه ایران در افغانستان در دیدار با محمدحنیف اتمر وزیر امور خارجه این کشور گفت، موقف طالبان تغییر نکرده است.

این وزارت با نشر اعلامیه‌ای نوشت، دیدار محمدحنیف اتمر وزیر امور خارجه افغانستان با محمد ابراهیم طاهریان فرد در کابل انجام شد.

Advertisement

براساس این خبرنامه، محمد ابراهیم طاهریان فرد در این دیدار در مورد سفر هیأت طالبان به تهران معلومات داد و گفت، موقف طالبان تغییر نکرده و رویکرد آنها مانند گذشته است.

در همین حال، محمدحنیف اتمر وزیر امور خارجه افغانستان در این دیدار گفته است، طالبان از تعهدات خود در کاهش خشونت، قطع روابط با گروه‌های «تروریستی» و بازگشت زندانیان آزاد شده این گروه به میدان جنگ تخطی کرده اند.

شایان ذکر است که ملا عبدالغنی برادر معاون سیاسی و رییس دفتر طالبان در قطر سه‌شنبه 26 ژانویه 2021 در رأس هیأتی از این گروه وارد تهران پایتخت ایران شد با برخی مقام‌های ایرانی از جمله محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران دیدار کرد.

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران پس از این دیدار با هیأت طالبان در تهران در توییتی نوشت: «در ملاقات امروز( چهارشنبه 27 ژانویه 2021) با هیئت سیاسی طالبان، رهبران این گروه را در مبارزه با آمریکا مصمم دیدم. کسی که سیزده سال در گوانتانامو زیر شکنجه‌های آنان بوده، مبارزه با آمریکا در منطقه را کنار نگذاشته است».

اما یاسین ضیا رئیس ستاد ارتش افغانستان پنج‌شنبه 28 ژانویه 2021 به اظهارات علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران واکنش نشان داد و اعلام کرد، «درک و فهم شما نسبت به جنگ جاری در افغانستان نادرست است».

یاسین ضیا در توییتی نوشت: «متأسفانه درک و فهم شما به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران نسبت به جنگ جاری در افغانستان نادرست است. طالب در برابر امریکا نی، بلکه در برابر مردم افغانستان می‌جنگد. ما در برابر هر گروه از دشمنان مردم افغانستان با قاطعیت عمل می‌کنیم».

گفتنی است که مقام‌های ایرانی در شرایطی با هیأت طالبان دیدار کردند که تهران متهم به حمایت مالی و نظامی از این گروه است، اما دولت ایران همواره چنین اتهامات را رد کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم