فشار به رئیس کمیته برگزاری المپیک توکیو برای استعفا پس از توهین به زنان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

فشار به رئیس ستاد برگزاری المپیک توکیو برای استعفا پس از توهین به زنان افزایش یافته اما یوشیرو موری تاکید کرده که استعفا نمی‌دهد.

یوشیرو موری رئیس کمیته برگزاری المپیک 2020 توکیو، به دلیل اظهارات جنسیتی درباره زنان و «پرحرف» توصف کردن آنها در سازمان‌های ورزشی عذرخواهی کرد، اما تاکید کرد که استعفا نخواهد داد.

Advertisement

موری قبلا نخست‌وزیر ژاپن بود و در بیان اظهارات تحقیرآمیز سابقه دارد. او در جلسه این هفته کمیته المپیک ژاپن (JOC) گفت که جلساتی که زنان زیادی در آن شرکت می‌کنند حس رقابت بین آنها ایجاد می‌شود و تمایل پیدا می‌کنند زیاد صحبت کنند.

موری با اشاره به دوران ریاست خود در اتحادیه فوتبال راگبی ژاپن اظهار کرد: «زنان احساس رقابت شدید دارند. اگر کسی دست خود را برای صحبت بلند کند، بقیه نیز احساس نیاز به صحبت پیدا می‌کنند و همه در پایان چیزی می‌گویند».

او افزود: «اگر حرفی بزنم، روزنامه‌ها می‌نویسند که من حرف بدی گفته‌ام، اما من از کسی شنیدم که می‌گوید اگر بخواهیم تعداد اعضای هیئت مدیره زن را افزایش دهیم، باید تا حدی زمان صحبت را تنظیم کنیم، وگرنه هرگز نمی‌توانیم کار را تمام کنیم. من نمی‌خواهم بگویم چه کسی این حرف را زده است».

اما پنج‌شنبه 4 فوریه 2021، در یک کنفرانس مطبوعاتی، موری بیان کرد که «عمیقا پشیمان» است و اظهارات او «نامناسب» بوده و مغایر با روح المپیک است.

موری افزود: «من به استعفا فکر نمی‌کنم. من هفت سال است که سخت کار می‌کنم و خودم را وقف کمک به [المپیک توکیو] کرده‌ام. من کناره‌گیری نخواهم کرد».

این در حالی است که اظهارات او توسط سیاستمداران زن و مدیران ورزشی محکوم شد.

رنهو یکی از مخالفان است که در توئیتی نوشت: «اظهارات وی (موری) مغایر با روح المپیک است که تبعیض را تقبیح می‌کند و خواستار دوستی، همبستگی و انصاف است».

کائوری یاماگوچی مدیر کمیته المپیک ژاپن (JOC) که برای بالا بردن تعداد زنان در اداره ورزش ژاپن تلاش می‌کند، درباره اظهارات موری 83 ساله گفت: «برابری جنسیتی و توجه به افراد دارای معلولیت برای بازی‌های توکیو پیش‌بینی شده بود. جای تأسف است که ببینیم رئیس کمیته برگزاری چنین اظهارنظری می‌کند».

هشتگ «موری لطفا استعفا دهید»، روز پنج‌شنبه در ژاپن ترند شد. موری پیش از این در مصاحبه با Mainichi Shimbun بابت اظهارات خود عذرخواهی کرده بود، اما اصرار داشت که قصد تحقیر زنان را نداشته است. وی گفت که از سوی همسر، دختر و نوه‌اش «سرزنش» شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size