سعودی همه مراسم‌ها و جشن‌ها را به مدت 30 روز به تعلیق درآورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در راستای مقابله با پاندمی و به دنبال افزایش مجدد و قابل ملاحظه تعداد مبتلایان به کرونا در این کشور، پادشاهی عربی سعودی پنج‌شنبه 4 فوریه 2021 اعلام کرد همه مراسم‌ها و جشن‌ها را به مدت یک ماه به تعلیق درمی‌آورد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس) یک منبع مسئول در وزارت کشور این پادشاهی اعلام کرد پیرو بیانیه صادره در 20 ژوئن 2020 و بنا به توصیه‌های متخصصان وزارت بهداشت سعودی درباره تدابیر اتخاذ شده برای مبارزه با پاندمی ویروس جدید کرونا در سعودی و همزمان با بالا رفتن منحنی پاندمی در برخی مناطق پادشاهی در پی سهل‌انگاری‌های صورت گرفته در زمینه اجرای پروتکل‌ها و تدابیر پیشگیرانه در برخی مناطق و ضرورت اتخاذ اقدامات پیشگیرانه مناسب برای پاسخ به نیازهای کنونی و با توجه به تشدید انتشار ویروس کرونا در کشورهای مختلف جهان و اهمیت محافظت از بهداشت عمومی و جلوگیری از ظهور موج دوم پاندمی در سعودی که باعث ایجاد فشار بر تاسیسات بهداشتی شده و کنترل انتشار بیماری را دشوار خواهد کرد، تصمیم‌هایی به شرح ذیل اتخاذ شد:

Advertisement

اول: توقف 30 روزه و قابل تمدید کلیه مراسم‌ها و جشن‌ها و از جمله آن جشن‌های ازدواج، نشست‌های شرکت‌ها و مانند آن در سالن‌های برگزاری جشن و سالن‌های شادی مستقل و یا سالن‌های مربوط به هتل‌ها و همچنین استراحتگاهها و اردوگاه‌هایی که به همین منظور به کار می‌رود.

دوم: بدون ایجاد اختلالی در مفاد بند اول، حداکثر تعداد نفرات در گردهمایی‌های انسانی در مراسم‌های اجتماعی در مدت 10 روز آینده و قابل تمدید، نباید بیش از 20 نفر باشد.

سوم: به مدت 10 روز قابل تمدید، کلیه کارها و فعالیت‌های تفریحی متوقف می‌شود.

چهارم: به مدت 10 روز و قابل تمدید سینما‌ها و مراکز تفریحی داخلی و اماکن ورزشی داخلی مستقل یا موجود در رستوران‌ها و مراکز خرید و مشابه‌های آن و سالن‌ها و مراکز ورزشی تعطیل می‌شود.

پنجم: به مدت 10 روز و قابل تمدید عرضه سفارش‌های غذا در داخل رستوران‌ها و قهوه‌خانه‌ها و اماکن مشابه آن تعلیق و سفارش‌های غذا تنها به مصرف در خارج محدود خواهد شد و در همین راستا وزارت امور شهری، روستایی و مسکن موظف است اقدام به بستن 24 ساعته اماکن عرضه غذا در صورت اولین تخلف کرده و به مدت یک هفته برای تخلف بار دوم و به مدت دو هفته برای تخلف در سومین بار و چنانچه چهار بار یا بیشتر در این زمینه تخلف شود اماکن متخلف به مدت یک‌ماه تعطیل خواهد شد.

ششم: تلاش‌های نظارتی در اجرای پروتکل‌ها، اقدامات و تدابیر پیشگیرانه از سوی وزارت‌خانه‌های کشور، تجارت، منابع انسانی و توسعه اجتماعی، گردشگری، امور شهری و روستایی و مسکن، سازمان کل هواپیمایی تجاری، سازمان کل ورزش و اتخاذ اقدامات لازم برای رسیدگی به تخلفات در اماکن تحت نظارت آنها و مجازات افراد متخلف در این زمینه تشدید می‌شود.

هفتم: وزارت امور شهری، روستایی و مسکن موظف است تیم‌هایی میدانی برای نظارت بر حسن اجرا و پایبندی به تدابیر پیش‌گیرانه، پروتکل‌های مورد اعتماد و فاصله‌گذاری‌های اجتماعی و زدن ماسک در قبرستان‌ها، تشکیل دهد.

هشتم: توزیع برگزاری نمازهای میت بر جنازه‌ها در قبرستان‌ها در اوقات مختلف روز به منظور عدم حضور همزمان و کاهش تعداد تشییع‌کنندگان در آن واحد، تدارک اماکن اقامه نماز میت به طوری که هنگام نماز، مراسم‌های تشییع و خاکسپاری فاصله‌گذاری‌های اجتماعی رعایت شود.

نهم: وزارت امور شهری، روستایی و مسکن، طرف‌های نظارتی و دیگر بخش‌ها اقدامات و تدابیر نظارتی بر رستوران‌ها و قهوه‌خانه‌ها را تشدید کنند. و تاکید بر رستوران‌ها و قهوه‌خانه‌های برای استفاده از دوربین‌های نظارتی، استفاده از علایم و پوسترهای آگاه‌کننده و هشدار دهنده در این اماکن جهت حصول اطمینان از پایبندی به اقدامات پیشگیرانه و پروتکل‌های بهداشتی انجام شود.

مقرر گردید تا این تصمیمات اتخاذ شده از ساعت 10 شامگاه پنج‌شنبه 4 فوریه 2021 به مورد اجرا گذاشته شود.

در همین راستا وزارت کشور سعودی تاکید کرد که اتخاذ این گونه اقدامات و تدابیر در چارچوب تلاش‌های پادشاهی عربی سعودی برای حفظ سلامت و بهداشت عمومی و ممانعت از انتشار ویروس کرونا صورت می‌گیرد و به طور مستمر از سوی طرف‌های متخصص در امور بهداشت مورد ارزیابی قرار گرفته تا در صورت نیاز تدابیر اضافی لازم اتخاذ شود.

وزارت کشور سعودی همچنین از همگان خواست تا ضمن احساس مسئولیت به ارشادات و توصیه‌ها پایبند شده و به تدابیر اتخاذ شده برای تحقق منافع عمومی مقید بمانند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم