سعد الحریری: ترور لقمان سلیم بخشی از یک زنجیره ترور است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سعد الحریری نخست‌وزیر لبنان روز پنج‌شنبه چهارم فوریه 2021 گفت که ترور لقمان سلیم -کنشگر لبنانی مخالف حزب‌الله- بخشی از یک زنجیره ترور در این کشور است.

همزمان با شوک وارده بر جامعه لبنان درباره ترور لقمان سلیم کنشگر و منتقد لبنانی که به مخالفت با حزب‌الله لبنان معروف بود، نخست‌وزیر این کشور این حادثه را به شدت محکوم کرده و آن را بخشی از یک زنجیره ترور دانست.

حریری در صفحه توئیترش نوشت که این ترور جدای از ترورهای قبلی نیست و لقمان حکیم «بیش از هر کس دیگری در زمینه مشخص کردن طرف‌هایی که برای وطن خطرآفرین‌ هستند، شفاف بود.»

نخست‌وزیر لبنان در توصیف لقمان سلیم نوشت: «نه سازش کرد و نه عقب‌نشینی. او جان پاک خود را فدای لبنان کرد. باشد که در آرامش باشد و ما و همه سیاستمداران به نبرد برای آزادی ادامه خواهیم داد. محکوم کردن این ترور کافی نیست و باید برای متوقف کردن ماشین آدم‌کشی، مجرمان را شناسایی کرد.»

پس از اينكه لقمان سليم نویسنده، تحلیلگر ، محقق و فعال لبنانی، بعد از ظهر روز گذشته به صورت مرموزی در منطقه تحت کنترل حزب الله لبنان ناپدید شد، منابع لبنانی امروز پنجشنبه 4 فوریه گزارش دادند که جسد غرق در خون این نویسنده در همان منطقه، پیدا شد.

رسانه‌های محلی لبنان با انتشار عکسی از جسد وی در حالی که در خودرویش به خون آغشته است، گزارش دادند که قاتلان او دو گلوله به سرش شلیک کرده‌اند.

در همین حال جنبش «المستقبل» به رهبری سعدی الحریری، نخست وزیر لبنان در یک بیانیه شدید اللحن، قتل لقمان سلیم را محکوم و چنین اقدام را جنایتی «فجیع و هولناک» توصیف کرد.

جریان «المستقبل» نسبت به بازگشت مجدد ترورهای زنجیره‌ای و قتل فعالان سیاسی و نویسندگان، هشدار داده و از مقامات ذی صلاح دولت لبنان خواست تا در اسرع وقت حقیقت پشت پرده این جنایت را روشن کرده و عاملان جنایت را معرفی نمایند.

گفتنی است که لقمان سلیم پیشتر به خاطر انتقادهای سیاسی از حزب الله و جنبش امل دو حزب وابسته به ایران، بارها از سوی طرفداران این دو حزب تهدید شده بود تا جایی که سال گذشته هنگام قیام مردم لبنان علیه فساد که حزب الله یکی از طرف‌های فساد تلقی می‌شد، طرفداران این دو حزب وابسته به ایران وارد باغ خانه لقمان سلیم شده و پیامی تهدیدآمیز برای او به جای گذاشتند آنها به او گفته بودند که با سلاح مجهز به صدا خفه کن گلوله وارد مغز او خواهند کرد.

این نویسنده لبنانی پس از این تهدید با صدور بیانیه‌ای مسئولیت هر گونه اتفاقی از قبیل ترور یا غیره برای خود را به عهده حسن نصرالله دبیرکل حزب الله و نبیه بری رهبر جنبش امل دانست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم