داعش در عراق در انتظار فرصتی برای بازگشت است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

با آغار مجدد عملیات داعش در عراق، مقامات امنیتی این کشور، تلاش‌های خود را برای تعقیب بقایای داعش شدت بخشیده و عملیات فشرده جستجو و پیگرد را آغاز کرده‌اند.

ائتلاف بین‌المللی همچنین تأکید کرد که تهدیدات داعش هنوز پایان نیافته و علی‌رغم شکست آن، همچنان در عراق و سوریه به مثابه یک چالش باقی مانده‌ است. مسئولان ائتلاف به «صدای آمریکا» گفتند: «کشته‌شدن ابویاسر العیساوی که به «والی عراق» معروف است، ضربه سنگینی به داعش وارد کرد اما تهدیدات داعش هنوز هم وجود دارد، به خصوص که این گروه قصد دارد «خلافت» خود را که در عراق و سوریه شکست خورده، احیا کند و منتظر فرصتی برای بازگشت است.

Advertisement

در انتظار فرصت

علاوه بر این، سرهنگ وین ماروتو سخنگوی ائتلاف با تأکید بر لزوم ادامه فشار بر سازمان تروریستی داعش که سال‌ها عراق را به وحشت انداخته، توضیح داد که «داعش از نقطه نظر منطقه‌ای، شکست خورده، اما هنوز هم یک چالش محسوب می‌شود.»

مقامات آمریکایی خاطرنشان کردند، حمله انتحاری مضاعفی که دو هفته پیش بازار مردمی بغداد را هدف قرار داد، نشان می‌دهد که داعش علی‌رغم فشارها و ادامه عملیات امنیتی برای ریشه‌کن کردن آن، همچنان از توانمندی‌هایی برخوردار است.

به گفته یک مقام آمریکایی دیگر، داعش با ایجاد محیط مناسب برای خود در بخش‌هایی از عراق و سوریه با موفقت عمل کرده و درانتظار شرایط مساعد برای اقدام است.

عملیات امنیتی عراق

این هشدارها همزمان با آغاز عملیات «شیرهای الجزیره» در مناطق الجزیره در غرب عراق برای جستجوی عناصر مسلح در مناطق کویری است.

دستگاه اطلاعاتی عراق پنج‌شنبه 4 فوریه اعلام کرد که با همکاری فرماندهی گارد مرزبانی، موفق شده‌است کانون عناصر داعش را در منطقه النهدین در عمق بیابان در استان الانبار به کنترل خود درآورد که نیروهای ائتلاف پیشتر یکی از آن کانون‌ها هدف حملات هوایی خود قرار داده بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم