تیم کارشناسان بین‌المللی برای تحقیق درباره حمله به فرودگاه عدن وارد یمن شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

یک تیم متشکل از کارشناسان بین‌المللی چهارشنبه 3 فوریه 2021 وارد یمن شد تا تحقیقات ویژه خود درباره حمله‌ای که در 30 دسامبر گذشته فرودگاه بین‌المللی عدن را همزمان با ورود اعضای دولت هدف قرار داد، آغاز کند.

منابعی از دولت یمن در گفتگو با «العربیه‌.نت» تاکید کردند این تیم بین‌المللی که برای انجام تحقیقات درباره حمله به فرودگاه عدن وارد این کشور شده شامل کارشناسانی بین‌المللی از کشورهای ایالات متحده و بریتانیا است که بلافاصله پس از ورود به فرودگاه عدن از محل وقوع حملات در این فرودگاه، بازدید کردند.

Advertisement

به گفته این منابع دولت یمن نتایج تحقیقاتی که از سوی آن درباره این حمله انجام شده‌ و نقش شبه‌نظامیان حوثی و کارشناسان ایرانی را در این حمله به اثبات می‌رساند را در اختیار این تیم کارشناسان تحقیقات بین‌المللی قرار خواهد داد.

این منابع یمنی همچنین اعلام کردند که از مدت زمانی که این تیم تحقیقات بین‌المللی در عدن خواهد ماند، بی‌اطلاعند.

نتایج اولیه تحقیقات یمن

از سویی وزارت کشور یمن در نیمه ماه گذشته نتایج تحقیقات اولیه انجام شده درباره حمله تروریستی به فرودگاه بین‌المللی عدن را اعلام کرد.

بنا به نتایج اولیه این تحقیقات شبه‌نظامیان کودتاگر حوثی و کارشناسان نظامی ایرانی و لبنانی در حمله به فرودگاه عدن و هدف قرار دادن اعضای دولت یمن نقش دارند.

سرلشکر ابراهیم حیدان وزیر کشور یمن طی کنفرانسی خبری تاکید کرد که 3 موشک به کار رفته در حمله به فرودگاه عدن دارای شماره سریال‌هایی است که با شماره سریال‌های دیگر موشک‌هایی که شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران با آنها مواضع نظامی و غیرنظامی در استان مأرب و پادشاهی عربی سعودی را هدف قرار داده‌اند، مطابقت داشته و دارای فناوری‌ها یکسانی است.

سرلشکر ابراهیم حیدان گفت که 3 موشک به کار رفته در حمله به فرودگاه عدن از نوع بالستیک میانبرد زمین به زمین است که برد آنها از 70 تا 135 کیلومتر می‌رسد و از مناطق تحت کنترل حوثی‌های کودتاگر در جهت شمال و کمی مایل به غرب پرتاب شده‌‌اند.

فناوری‌های هدف‌گیری دقیق

سرلشکر حیدان توضیح داد که از کارشناسان خبره و کاربرد فناوری سیستم G.P.S در هدف‌گیری، پرتاب و هدایت این موشک‌ها به سوی فرودگاه عدن استفاده شده که در یمن تنها شبه‌نظامیان حوثی هستند که از طریق کارشناسان لبنانی و ایرانی به این فناوری‌ها دسترسی دارند.

شایان ذکر است در اواخر ماه دسامبر سال گذشته و همزمان با ورود هواپیمای حامل اعضای دولت جدید یمن، فرودگاه بین‌المللی عدن هدف حمله موشکی قرار گرفت که منجر به کشته و زخمی شدن بیش از 135 نفر شد که از جمله آنها مسئولان دولتی، کارکنان صلیب سرخ جهانی، خبرنگاران و دست‌اندرکاران فرودگاه و همچنین مسافرانی بودند که منتظر پرواز خود به مقصد قاهره بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم