افزایش اعدام‌های سیاسی در ایران و واکنش سازمان ملل در محکوم کردن آن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سازمان ملل پنج‌شنبه 4 فوریه نگرانی خود را از افزایش اعدام‌های اخیر بازداشت‌شدگان سیاسی در ایران، ابراز داشت.

دفتر کمیساریای عالی حقوق‌بشر سازمان ملل در بیانیه‌ای تأیید کرد که کارشناسان حقوق‌بشر سازمان ملل، اعدام جاوید دهقان از اقلیت بلوچ توسط رژیم ایران را محکوم می‌کنند.

کارشناسان سازمان ملل همچنین با ابراز نگرانی از افزایش اعدام زندانیان از اقلیت بلوچ در ایران، به اعدام 21۲۱ زندانی از 15 دسامبر اشاره کرده و از مقامات ایرانی خواستند که بلافاصله جلوی این اعدام‌ها را بگیرند.

به‌رغم درخواست‌ها

علی‌رغم درخواست‌های مکرر بین‌المللی، از جمله از سوی شورای حقوق‌بشر سازمان ملل و عفو بین‌الملل، مسئولان ذیربط ایرانی در 30 ژانویه از اجرای حکم اعدام علیه این کنشگر بلوچ خبر دادند.

مرکز رسانه‌ای دادگستری ایران در این تاریخ، اجرای حکم اعدام علیه جاوید دهقان خالد 31 ساله، در زندان زاهدان به اتهام «محاربه و همکاری مؤثر با گروه‌های ضدانقلاب» را تأیید کرد و از او به عنوان «رهبر یک گروه مسلح»، نام برد.

سازمان‌های مدافع حقوق بشر مدت‌هاست هشدار می‌دهند که سایر بازداشت‌شدگان سیاسی در کردستان، بلوچستان و اهواز به دلیل فعالیت‌های سیاسی مخالف رژیم خود، درمعرض مجازات اعدام قرار دارند.

مسئولان ایرانی در هفته‌های اخیر با اجرای چندین حکم اعدام علیه زندانیان سیاسی و همچنین دستگیری بی‌قاعده فعالان در کردستان، بلوچستان و اهواز، سرکوب مناطق محل سکونت اقلیت‌های قومی را افزایش داده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم