فوری

پخش زنده

38 فعال سیاسی و مدنی ایرانی در نامه‌ خود به بایدن چه چیزی را خواستار شدند؟

منبع: دبى-العربیه.نت فارسی

گروهی از فعالان مدنی و سیاسی در ایران از جمله شماری زندانی سیاسی در نامه‌ای سرگشاده به جو بایدن، رئیس جمهور جدید آمریکا، خواستار حفظ «فشار حداکثری» علیه رژیم تهران برای کمک به تحقق آرزوی ایرانیان برای دستیابی به یک نظام دمکراتیک سکولار شده‌اند. این نامه به امضای 38 تن از فعالان داخل کشور رسیده است.

فعالان سیاسی و مدنی در نامه سرگشاده خود به رئیس جمهوری آمریکا خواستند که «منافع و خواست اکثریت مطلق مردم ایران برای دستیابی به یک قانون اساسی دموکراتیک و سکولار را در برابر مصالح نظام دینی جمهوری اسلامی به رسمیت بشناسد».

کنشگران و فعالان سیاسی ایرانی در این نامه ضمن تبریک و شادباش انتخاب جو بایدن به عنوان چهل و ششمین ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا و آرزوی موفقیت برای دولتش، خطاب به رئیس جمهوری ایالات متحده نوشتند: «ما کنشگران سیاسی و مدنی باورمند به همبستگی ملی برای دستیابی به یک قانون اساسی سکولار دموکراتیک در ایران، فرصت را غنیمت می شماریم تا توجه شما را بر ضرورت همسویی با منافع ملت ایران در روابط آنها به ویژه با ایالات متحده آمریکا، مردمان خاورمیانه و در مجموع جامعه جهانی جلب کنیم» .

کنشگران و فعالان سیاسی ایرانی همچنین با اشاره به توافق هسته‌ای سال 2015 افزودند: «از سال 2015 ، آرمان‌ها و خواست مردم ایران برای دستیابی به یک قانون اساسی سکولار و دموکراتیک به طور چشمگیری گسترش یافته است. پس از امضای توافقنامه «برجام»، جمهوری اسلامی ایران فرصت بزرگی را در ایجاد اصلاحات به معنای واقعی درراستای فراهم آوردن رفاه برای مردم خود، پایان دادن به رفتارهای تنش زا و پیوستن به سیاست هماهنگی و همزیستی با کشورهای منطقه را از دست داد. متاسفانه، رژیم میلیاردها دلار به دست آمده از توافق هسته ای ایران را همچنان برای صدور ایدئولوژی تمامیت خواه خود با تأمین بودجه شبکه های تروریستی، توسعه فناوری موشکی خود به عنوان اهرم تهاجمی در سلطه بر خلیج و فراتر از آن، ادامه ایجاد آشوب در منطقه خاورمیانه استفاده کرد».

در بخش دیگری از نامه آمده است:«همانطور که شما به خوبی می دانید، مردم ایران مدت زمانی است که نارضایتی خود را از عملکرد جمهوری اسلامی و اراده خود را برای یک تغییر بنیادین ابراز داشته اند. اعتراضات سراسری دی ماه 1396 و آبان 1398 رویدادهای اخیری هستند که اراده مردم ایران را برای حاکمیت قانون مبتنی بر ارزش های جهانشمول و جدایی دین از سیاست گواهی می دهد. با این حال، همین اعتراضات خشونت پرهیز توسط نیروهای امنیتی رژیم به شکلی وحشیانه و خشونت آمیز برای خاموش کردن صدای معترضان، صورت گرفت که منجر به کشته شدن بیش از 1500 ایرانی و دستگیری بیش از ده هزار انسان بی گناه شد».

در ادامه نامه آمده است: «دادخواستی موسوم به بیانیه 14+14 در خرداد 1398، در داخل ایران منتشر شدکه امضاکنندگان این بیانیه خواستار برکناری آیت الله علی خامنه ای، انحلال کامل قانون اساسی جمهوری اسلامی برای گذار خشونت پرهیز در راستای دستیابی به یک قانون اساسی دموکراتیک و سکولار از طریق همه پرسی سازمان یافته تحت بازبینی سازمان ملل و سایر سازمان های بیطرف جهانی شدند. این بیانیه واقعیتی از خواست ژرف جامعه ایران است».

کنشگران در این نامه افزودند:«امروز، به رغم برخورد وحشیانه رژیم با معترضان و نبود برنامه ریزی درست پزشکی در برخورد با ویروس مرگبار کرونا، همچنان مردم ایران در گوشه و کنار کشور به اعتراضات و اعتصابات خود دربرابر نظام جمهوری اسلامی و آیت الله علی خامنه ای ادامه می دهند. به راستی، حکومت دین­مدار ایران، مقبولیت خود را در پیشگاه مردم خود از دست داده است. آنچنان که در اسفند ماه 1398، اکثریت مطلق مردم در ایران با بایکوت سراسری انتخابات مجلس شورای اسلامی، عدم مقبولیت این حکومت را به جهانیان نشان دادند. همزمان با رویدادهای ایران و پیمان ابراهیم، ما شاهد دگردیسی ژئوپلتیکی چشمگیری در منطقه خاورمیانه هستیم. از آن‌جایی که جمهوری اسلامی با از دست دادن تدریجی نفوذ خود در سوریه، لبنان، عراق و سراسر خاورمیانه بزرگ روبرو است. براساس همین متغیرهای مهم است که حکومت دینی جمهوری اسلامی در آستانه فروپاشی قرار گرفته است».

در بخش دیگری از این نامه آمده است:«جناب رئیس جمهوری، ما قویاً براین باوریم که شرایط سیاسی امروز در ایران و خاورمیانه فرصتی تاریخی را برای مردم ایران فراهم کرده است تا پس از یک سده مبارزه خشونت پرهیز برای دستیابی به سامانه ای دموکراتیک و سکولار، به حاکمیت ملی دست پیدا کنند. بنابراین، ما با احترام از دولت شما می خواهیم نکته های زیر را در سیاست گذاری های خود درارتباط با حکومت ایران در دستور کار خود قرار دهید:

1-«منافع و خواست اکثریت مطلق مردم ایران برای دستیابی به یک قانون اساسی دموکراتیک و سکولار را در برابر مصالح نظام دینی جمهوری اسلامی به رسمیت بشناسید».

2- «فشار های حداکثری سیاسی، دیپلماتیک و مالی بر رژیم را ادامه دهید»

3-«از حقوق بشر در ایران و آزادی همه زندانیان سیاسی – عقیدتی و آنها که برای دگراندیشی زندانی هستند، پشتیبانی کنید».

4-«از اراده ملت ایران برای گذار خشونت پرهیز به سوی سامانه ای دموکراتیک و سکولار، از طریق برگزاری همه پرسی آزاد و عادلانه پشتیبانی کنید».

این نامه به طور گسترده‌ای در رسانه‌های ایرانی در خارج و داخل منعکس شده است. برخی سایت‌های ایرانی با نشر این نامه سرگشاده نام تعدادی از کنشگران و فعالان داخل ایران که این نامه را امضا کرده‌اند را نیز درج کرده است.

از امضا کننده این نامه سرگشاده نام‌های برجسته‌ای مانند : روزبه اکرادی کنشگر مدنی و حقوق بشر، شهلا انتصاری کنشگر حقوق زنان، بیانیه«14+14» ،مهران بختیار هموند شورای مرکزی جبهه ملی ایران، منوچهر بختیاری کنشگر مدنی، حقوق بشر و سیاسی، پدر جانباخته پویا بختیاری، مهرداد بختیاری کنشگر مدنی، حقوق بشر و سیاسی، دکتر کمال جعفری یزدی زندانی سیاسی، بیانیه« 14+14 »، پویا جگروند کنشگر مدنی و حقوق بشر، نویسنده و شاعر، عیسی حاتمی هموند جبهه ملی ششم، یاسمین حنیفه طباطبایی جبهه دمکراتیک ایران، محمدرضا خسروی هموند جبهه دمکراتیک ایران، زرتشت احمدی راغب کنشگر مدنی و حقوق بشر، آتشنشان، بیانیه«14+14»، حجت الله رافعی کنشگر سیاسی و فرهنگی، أموزگار، امیر رضایی هموند شورای مرکزی جبهه ملی، زهرا رفیعی کنشگر مدنی، کوروش زعیم عضو هیئت رهبری جبهه ملی ایران سامانه ششم، مهندس و نویسنده، فاطمه سپهری کنشگر مدنی، بیانیه«14+14»، آموزگار دینی، محمدحسین سپهری زندانی سیاسی، بیانیه«14+14»، آموزگار، پرویز سفری جبهه دمکراتیک ایران، روزنامه نگار، حشمت الله طبرزدی دبیر کل جبهه دموکراتیک ایران، مهندس، مهریار ظفرمهر کنشگر حقوق بشر، احترام عبدوس کنشگر حقوق بشر، هموندان «مادران پارک لاله»، حوریه فرج زاده طارانی کنشگر مدنی و حقوق بشر، بیانیه«14+14»
،محمد فرهادپور کنشگر مدنی و حقوق بشر، روزنامه نگار ،مرتضی قاسمی زندانی سیاسی، جانباز جنگ ایران-عراق ،محمد قائم مقامی هموند جبهه ملی ایران سامانه ششم ،مجید قاضی پور کنشگر مدنی و حقوق بشر، روزنامه نگا، امین کرد هموند شورای مرکزی جبهه ملی ایران سامانه ششم ،بهفر لاله زاری کنشگر مدنی، دانشجو رشته حقوق ،جواد لعل محمدی کنشگر صنفی، بیانیه «14+14»، آموزگار ،ردا مردانی کنشگر سیاسی، آموزگار ،فرنگیس مظلوم کنشگر مدنی و حقوق بشر، مادر سهیل عربی، زندانی عقیدتی ،حاجیه ملک محمدی کنشکر حقوق بشری ،نرگس منصوری کنشگر صنفی-کارگری، بیانیه «14+14». ،دکتر علی ناظری کنشگر مدنی، دندانپزشک ،پوران ناظمی کنشگر مدنی، بیانیه«14+14»، نویسنده و شاعر ،کامبیز نوروززاده زندانی سیاسی،محمد نوری زاد زندانی سیاسی، بیانیه«۱۴+۱۴»، کارگردان، فیلم نامه نویس و روزنامه نگار و همچنین عباس واحدیان شاهرودی بیانیه« 14+14»، آموزگار و نویسنده، دیده می‌شود.

فعالان سیاسی و مدنی ایرانی همچنین رونوشت نامه خود را به برخی از مقامات دولت جوبایدن از جمله آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا ،لوید جیمز آستین وزیر امور دفاع ایالات متحده آمریکا ، جنت یلن وزیر خزانه داری ایالات متحده آمریکا، جیک سالیوان مشاور امنیت ملی ایالات متحده آمریکا،نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا، چاک شومر رهبر اکثریت دمکراتیک سنا، میچ مکانل رهبر اقلیت جمهوری خواه سنا و مک کارتی رهبر اقلیت جمهوری خواه مجلس نمایندگان تقدیم کردند.

تبلیغات

برگزیده های کاربران