فوری

پخش زنده

روحانی در واکنش به پیشنهاد مکرون: هیچ بندی یا فردی به برجام اضافه نمی‌شود

منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، روز چهارشنبه 3 فوریه در سخنرانی خود در جلسه هیئت دولت در واکنش به پیشنهاد فرانسه برای اضافه کردن کشور پادشاهی سعودی به مذاکرات جدید هسته‌ای میان غرب و ایران و همچنین مذاکره مجدد درباره برجام را رد کرد و گفت، «هیچ بندی از برجام عوض نخواهد شد و هیچ فردی هم به برجام اضافه نخواهد شد».

به گزارش خبرگزاری ایرنا، روحانی خطاب به جامعه جهانی و به خصوص کشورهایی که در برجام حضور داشتند گفت :«هیچ بندی از برجام عوض نخواهد شد. هیچ فردی هم به برجام اضافه نخواهد شد. اگر 1+4 هستیم همان 1+4 هستیم. اگر 1+5 هستیم همان 1+5 هستیم. حرفهای ناروا گفته نشود. ما کاری انجام دادیم که محصول تلاش زیادی بود. 10 سال تلاش شد. در آغاز دولت یازدهم 2 سال تلاش شد. این همه خون جگر خورده شد و به توافقی رسیده شد».
سخنان روحانی در واکنش به اظهارات «امانوئل مکرون» رئیس‌جمهوری فرانسه بیان شده که گفته بود، هر مذاکره جدیدی با ایران پیرامون برجام «بسیار سختگیرانه» خواهد بود و در این مذاکرات باید پادشاهی سعودی نیز دخیل باشد.

مکرون روز جمعه در گفت‌وگو با تلویزیون العربیه عنوان کرد که «فرصت کمی برای جلوگیری از دستیابی ایران به بمب هسته‌ای باقی مانده است».

رئیس‌جمهوری فرانسه گفته است باید از اشتباه برجام سال 2015 که کشورهای عربی را در این مذاکرات داخل نکرده بود، اجتناب کرد.

مکرون گفته بود، هر مذاکره‌ای که با ایران صورت گیرد، سختگیرانه خواهد بود و حضور شرکای منطقه‌ای از جمله پادشاهی در آن ضروری خواهد بود.
روحانی گفت: «این توافق چیزی نیست که به سادگی به دست آمدههه باشد. کسی نمی تواند این توافق را پاره کند. می‌خواهند این توافق است اهلا و سهلا همه به تعهد بیایند. نمی‌خواهند بروند دنبال زندگی خودشان ما هم کار خودمان را انجام می دهیم».

رئیس جمهوری ایران افزود:« اما احساس ما این است که افکار عمومی جهان، سیاستمداران جهان حتی بسیاری از سیاستمداران در خود آمریکا همه معتقدند که بر جام می تواند برای امنیت و صلح و تعامل با کشورها مفید باشد که ما هم بر همین مبنا حرکت می کنیم.»

او تاکید کرد: «آمریکایی‌ها باید بدانند که آنها تا امروز ناقض قطعنامه 2231 هستند بنابراین در باره برجام صحبت نکنند. من به آمریکایی ها دارم می گویم 2231. این بحث ایران نیست این قطعنامه مورد اتفاق شورای امنیت سازمان ملل است. شما هر لحظه که صبر کنید جرم بالاتری انجام داده اید برای این که شما 2231 را نقض کردید، برگردید به قطعنامه، قانون و مقررات بین المللی. البته اگر برگردید ما هم به طور کامل به تعهداتمان عمل خواهیم کرد و این خیلی روشن است. ما قطعنامه را نقض نکردیم که بخواهیم اصلاح کنیم. ما از برجام خارج نشدیم که بخواهیم برگردیم.»

روحانی گفت: «من یکبار دیگر هم گفته ام 7 صندلی بوده و ما 6 نفر نشسته‌ایم یک نفر از آنها یک دفعه جنون ادواری گرفت و بیرون رفت. حالا کمی عقل پیدا کرده است و جنون ادواری تمام شده برگردد به میزش،‌ چکار به بقیه دارد آنها که همه در سرجای خود نشسته اند. آمریکایی ها باید به 2231 برگردند باید به مقررات بین المللی برگردند باید به مصوبه شورای عالی امنیت سازمان مللی که به اتفاق آرا تصویب شده برگردند.»

رئیس جمهوری ایران افزود: «اگر ما هر گونه حسن نیست دیدیم پاسخ آن حسن نیت خواهد بود. اگر هر گونه اقدامی در مقام عمل دیدیم پاسخ آن اقدام خواهد . اگر تعهد کامل بود از طرف ما هم تعهد کامل خواهد بود. امیدوارم همه ملت‌ها و جوامع بتوانیم در کنار دیگر آنچه منفعت جهان و به نفع منطقه است و منفعت صلح جهانی است همه با هم انجام بدیم و به مقصدی که به نفع همه است دست یابیم».

این درحالی است که کشورهای عربی ایران را به دخالت در امور داخلی کشورهایشان متهم می کنند و می‌گویند تهران با حمایت از سازمان‌های تروریستی نقش مخرب و بی ثبات کننده‌ای را در منطقه ایفا می‌‎کند.

علاوه بر کشورهای عربی برخی کشورهای اروپایی مانند فرانسه و بریتانیا نیز از دخالت ایران در امور داخلی کشورهای منطقه و حمایت از تهران از شبه نظامیان فرقه گرایی چون حزب الله لبنان، حوثی‌ها، حشد الشعبی عراق، حماس و جهاد اسلامی که اغلب در لیست سازمان‌های تروریستی قرار گرفته‌اند، ابراز نگرانی کرده و خواستار درج این مسائل در هر توافق جدیدی با ایران شده‌اند.

کشورهای عربی همچنین فعالیت موشکی ایران را تهدیدی برای ثبات و امنیت منطقه و جهان می‌دانند بویژه که ایران این موشک‌ها را در اختیار شبه نظامیان تروریستی مانند حوثی‌ها قرار داده و خود تهران نیز به هدف قرار دادن تاسیسات نفتی سعودی آرامکو با موشک‌های بالستیک متهم است.

تبلیغات

برگزیده های کاربران