فوری

پخش زنده

تونی بلینکن خواستار تشکیل گروه مذاکره با ایران شد

منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا از رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران خواست گروهی متشکل از دیپلمات‌ها و کارشناس با دیدگاه‌های مختلف را برای مذاکره با ایران تشکیل دهد.

یک مقام نزدیک به دولت جو بایدن فاش کرد که بلینکن از مالی خواسته افراد «به شدت سرسخت» در قبال ایران را در این گروه جای دهد.

رابرت مالی هم تشکیل این گروه را آغاز کرده و بلافاصله پس از آغاز به کار آن، روند بررسی راهبردهای از سرگیری ارتباط با ایران را شروع می‌کند. برخی مقامات آمریکایی می‌گویند که رابرت مالی تماس با همتایان اروپایی، اسرائیلی و خلیجی خود را آغاز کرده است.

نید پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا هم اعلام کرد که آنتونی بلینکن گروهی کارشناسی شامل افراد با نظرات مختلف تشکیل می‌دهد و سرپرستی این گروه بر عهده رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران خواهد بود. به گفته پرایس مالی سابقه درخشانی در زمینه مذاکره درباره محدودیت‌های اعمال شده بر برنامه هسته‌ای ایران دارد.

رابرات مالی یکی از افراد گروه مذاکره‌کننده درباره توافق برجام در سال 2015 بود و از سرشناس‌ترین چهره‌های خواهان بازگشت آمریکا به توافق با ایران، پیش از مذاکره درباره یک توافق گسترده‌تر، است.

آنتونی بلینکن روز دوشنبه اول اکتبر 2021 به شبکه ان‌بی‌سی گفت که ایران اگر به روند نقض توافق هسته‌ای ادامه دهد، تنها چند هفته با به دست آوردن مواد لازم برای ساخت بمب اتمی فاصله دارد.

او گفت که دولت جدید آمریکا در صورتی که ایران به همه بندهای توافق هسته‌ای پای‌بند باشد، آمادگی بازگشت به این توافق را دارد و واشنگتن می‌کوشد با همکاری همیپمانانش به توافق گسترده‌تری با تهران برسد.

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ماه دسامبر 2020 گفته بود که زنده کردن توافق اتمی برجام در دوران جو بایدن نیازمند توافق جدیدی برای تعیین شیوه بازگشت ایران به بندهایی از توافق فعلی است که این کشور آنها را نقض کرده است.

تبلیغات

برگزیده های کاربران